Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Стварање бољих услова за рад ватрогасно-спасилачких јединица

Стварање бољих услова за рад ватрогасно-спасилачких јединица

Београд, 6. новембар 2014. године – Помоћник министра унутрашњих послова у Влади Републике Србије и начелник Сектора за ванредне ситуације Предраг Марић изјавио је данас да су ватрогасци спасавајући људске животе небројено пута показали да су хероји овог века.

Фото: infobiro.tv
Марић је на стручној конференцији „Заштита од пожара као значајан аспект развоја система заштите и спасавања“, одржаној у Привредној комори Србије, истакао да наша земља има најмање ватрогасаца у региону – приближно 3.100, уместо потребних 7.000.

Он је изразио задовољство због великог интересовања грађана за рад у ватрогасно-спасилачким јединицама, уз напомену да се за свако упражњено место пријављује између четири и пет кандидата.

Марић је, истовремено, исказао и наду да ће се финансијски проблеми са којима се ватрогасно-спасилачке јединице суочавају решити кроз измену Закона о ванредним ситуацијама.

Према његовим речима, постепено ће бити повећаван број ватрогасаца и биће развијани и други капацитети за заштиту.

Он је објаснио да је просечна старост ватрогасних возила 25 година, при чему ватрогасно-спасилачким јединицама недостају техничка средства и опрема.

Са десет милиона евра на годишњем нивоу, како је додао, могли бисмо да покренемо велики број набавки, између осталих и ватрогасних возила.

Све то треба рећи грађанима како би се схватио значај ватрогасаца и колико је одговоран њихов посао, чија успешност зависи од њихове храбрости, рекао је Марић.

Он је навео да, с обзиром на то да због климатских промена постоје интенције да ће природне катастрофе бити још израженије у будућности, држава мора да се озбиљно припреми за такве ситуације.

Према његовим речима, основни мотив за измену Закона о ванреденим ситуацијама јесте заоштравање питања одговорности за реаговање у случају поплава, пожара и земљотреса.

Такође, како је додао, предвиђено је проширење овлашћења Републичког штаба за ванредне ситуације и Сектора за ванредне ситуације, као и обавезност грађана у помагању.

Марић је подсетио на то да се сутра обележава 180 година од почетка организоване заштите од пожара у Србији, и изразио очекивање да ће тај јубилеј протећи у знаку припадника тих јединица.

Дан ватрогасно-спасилачких јединица обележава се 7. новембра јер је тог датума 1834. године тадашњи министар унутрашњих послова Ђорђе Протић, по наредби кнеза Милоша Обреновића, потписао Уредбу о гашењу пожара.

Претходно је, у Крагујевцу, у ноћи између 6 и 7. новембра, у великом пожару изгорело 11 дућана, што је био директан повод да се почне са регулисањем питања заштите од пожара и превентиве од избијања ватре.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs