Примена етичких норми у борби против трговине људима
Београд/Беч, 4. новембар 2014. године – Државни секретар Министарства унутрашњих послова Владе Републике Србије Александар Николић указао је данас на конференцији Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) у Бечу на значај етичких принципа у борби против трговине људима.
Николић је у уводном излагању на скупу под називом “Етички принципи у превенцији борбе против трговине људима” истакао да напори на спречавању и борби против трговине људима често за собом носе сложене етичке дилеме.
Он је навео да државни органи, међународне организације, цивилно друштво, медији и приватни сектор све више морају да примењују етичке принципе у свим конкретним напорима који се предузимају у борби против трговине људима.
Морамо да креирамо будућност која ће бити заснована на позитивним моралним нормама и поштовању свих људи, као и на томе да ће свака злоупотреба њихових права бити неприхватљива, поручио је државни секретар.
Представник ОЕБС-а за борбу против трговине људима Мадина Џарбусинова истакла је да проблем трговине људима постаје све већи и појављује се у новим облицима.
Џарбусинова је саопштила да је, према најновијој процени Међународне организације за рад (ИЛО), трговином људима или присилним радом погођено више од 20 милиона људи, док у 57 држава чланица ОЕБС-а тај број износи приближно три милиона људи.
Криминалне структуре су веома креативне када је реч о проналажењу нових облика трговине људима да би постигли своје циљеве, међу којима је најважнији остварење профита, упозорила је она.
Такође, како је навела, трговина људима као модерни облик ропства везана је за сиромаштво, а жртве желе да побегну из тешке економске ситуације.
Према њеним речима, посебан феномен представља и то што се тешко проналазе не само починиоци, већ и жртве трговине људима.
На дводневној међународној конференцији, чији је циљ да се кроз размену добрих искустава омогући унапређење дијалога између националних органа, партнера Алијансе и других актера у региону ОЕБС-а, учествују представници 57 земаља чланица ове организације, као и представници међународних и невладиних организација.