Београд, 3. новембар 2014. године – Министар пољопривреде и заштите животне средине у Влади Републике Србије Снежана Богосављевић-Бошковић представила је данас у Клубу посланика „Извештај о стању у пољопривреди у Републици Србији у 2013. години“.
 |
Фото: Фонет |
Богосављевић-Бошковић је том приликом истакла да израда овог извештаја представља део пројекта „Подршка процесу европских интеграција у Србији“, који је реализован у сарадњи са Немачком организацијом за техничку сарадњу (ГИЗ) и Амбасадом Француске.
У изради тог документа, како је указала, учествовали су запослени у Министарству пољопривреде и заштите животне средине, представници Републичког завода за статистику и других релевантних институција, као и домаћи и инострани стручњаци.
Министар је навела да општа оцена стања у пољопривреди Србије није задовољавајућа, али и истакла да се чини све да се то промени.
Нисмо задовољни ни стањем у сточарству, ни бројем домаћих животиња, као ни тиме колико су нам обрађене пољопривредне површине, али ресорно министарство има план за решавање те неповољне ситуације, поручила је Богосављевић-Бошковић.
Објављивањем поменутог извештаја, како је објаснила, Министарство почиње праксу израде редовних годишњих извештаја о стању пољопривреде Србије за претходну календарску годину, што је пракса у земљама Европске уније.
То је први такав извештај у Србији, који ће бити поднет и Европској комисији (ЕК) у оквиру преговора за придруживање ЕУ, истакла је министар додала да је ЕК већ похвалила иницијативу Србије за израду овог документа.
Према њеним речима, извештај даје јединствени преглед стања на тржишту пољопривредно-прехрамбених производа, као и преглед мера у оквиру пољопривредне политике и политике развоја села.
Она је, говорећи о Закону о генетски модификованим организмима (ГМО), навела да евентуалне будуће измене тог закона у наредним годинама неће бити рађене без учешћа стручне јавности и одговарајућих процедура, уз напомену да оне тренутно нису на дневном реду.
Богосављевић-Бошковић је истакла да контролу прехрамбених производа на уласку у нашу земљу обављају стручне службе на граници које контролишу све прехрамбене производе, укључујући и лимун, и поручила да ресорно министарство стоји иза тих налаза.
Према њеним речима, Влада Србије је преузела на себе да реши проблем истицања јаловине из затвореног рудника антимона “Столице” у општини Крупањ, који је у власништву компаније “Фармаком”.
За почетак ће бити заустављено изливање отровних материја у реке, што је краткорочно решење док се овај проблем не реши трајно, објаснила је она и додала да постоји пројекат и средства која ће Влада определити у ту сврху.
Богосављевић-Бошковић је указала на то да ће премије за млеко до краја ове године бити исплаћиване као и до сада, али да се тражи бољи и оптималнији модел трошења средстава за те намене у наредним годинама.
У овој години, ребалансом нису укинуте премије за млеко, које ће бити исплаћиване у складу са важећим Законом о подстицајима у пољопривреди и руралном развоју, и уредбом која је везана за овогодишњу расподелу средстава у пољопривреди, навела је она.
Када је реч о исплати премија у наредним годинама, анализирају се нека могућа решења и начини за ефикасније трошење средстава јер ефекти нису задовољавајући, с обзиром на то да нити је повећан сточни фонд, нити производња млека, а новац је потрошен, указала је Богосављевић-Бошковић.