Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Укључити цивилно друштво у процес евроинтеграција

Укључити цивилно друштво у процес евроинтеграција

Београд, 28. октобар 2014. године – Шеф Преговарачког тима за вођење преговора о приступању Републике Србије ЕУ Тања Мишчевић изјавила је данас да се свакодневно остварује значајан напредак у припремама за отварање Поглавља 23, које се односи на реформу правосуђа.

Тања Мишчевић
Фото: Фонет
Мишчевић је на радионици о укључивању организација цивилног друштва у процес преговора о Поглављу 23 подсетила на то да је формирана радна група која се бави тим поглављем, при чему у свом раду остварује велике искораке и доноси добра решења, која ће бити употребљива и током отварања других поглавља.

Она је навела да је радна група завршила акциони план који се налази на сајту Министарства правде, и упутила позив представницима невладиног сектора да се укључе у давање коментара и процена.

Мишчевић је указала на то да је наредна фаза писање преговарачке позиције, документа који постаје јаван када се отвори поглавље, а потом и контрола утврђених мерила.

Она је поновила позив представницима цивилног друштва за активно учешће у свим овим фазама јер је веома значајно да извршна власт прати своје друштво и познаје његове потенцијале у примени стандарда ЕУ.

Државни секретар Министарства правде Биљана Павловић рекла је да се позив за укључивање у припрему Поглавља 23 односи на све организације цивилног друштва, без обзира на њихово седиште, године постојања и финансијска средства.

Лука Бјанкони
Фото: Фонет
До сада су Министарство правде и невладин сектор остварили успешну сарадњу, посебно у изради акционог плана, али има простора за њено даље унапређење, оценила је Павловић.

Према њеним речима, једино што се очекује од организација цивилног друштва јесте транспарентност у раду и стручност.

Представник Делегације ЕУ у Србији Лука Бјанкони нагласио је да ЕУ сматра представнике невладиног сектора поузданим партнером са којим се постиже добра сарадња, уз напомену да Унија то исто очекује и од државних органа.

Бјанкони је рекао да ће ЕУ пратити у коликој се мери прихватају савети цивилног друштва и колики је напредак остварен у Поглављу 23, и поновио да ће европске интеграције једино укључивањем невладиног сектора добити најширу подршку друштва.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs