Београд, 28. октобар 2014. године – Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин саопштио је данас да је у процесу ревизије инвалидских пензија до сада 126 корисника остало без права на њихово коришћење, док су против 16 корисника поднете кривичне пријаве због основане сумње да су то право остварили злоупотребом.
Вулин је на конференцији за новинаре у Влади Србије рекао да ће ових 16 пензионера, уколико се утврди њихова кривична одговорност, морати да врате новац који су добијали у виду пензија у претходном периоду.
У случају да се утврди да је код неких случајева дошло до побољшања здравственог стања, тим корисницима биће одузета инвалидска пензија, али они неће морати да врате новац који су добијали, објаснио је министар.
Такође, како је истакао, биће истражени и санкционисани сви они који су омогућили да дође до злоупотреба у праву остваривања права на инвалидске пензије.
Вулин је саопштио да се у поступку ревизије инвалидских пензија обрађује 15.158 предмета од укупно 20.000 корисника инвалидске пензије, и додао да је до сада прегледано 958 досијеа, да је код 829 потврђено раније стање инвалидности, док код 76 корисника није потврђено то стање и пензије ће им бити одузете.
Он је објаснио да су код 53 предмета неопходна додатна испитивања како би се донела коначна одлука, а да се 34 корисника инвалидских пензија, ни након другог позива надлежних органа, још нису одазвали позиву за утврђивање валидности пензија, које ће им бити аутоматски одузете ако то не учине.
Министар је оценио да је до сада утврђен велики проценат пензионера којима су инвалидске пензије одузете, и додао да очекује да ће тај број бити још већи.
Истражујемо и неке случајеве за које уопште не постоји потребна документација и који се никада нису појавили пред комисијом, рекао је он и поновио да нема заштићених и да се ревизија тих пензија не обавља ради уштеда у буџету, већ због правде и правичности.
Вулин је најавио да ће ревизија инвалидских пензија бити настављена све док се и последњи случај не провери, како би на крају тог процеса могло да се каже да су све инвалидске пензије уредне и у складу са законом.
Према његовим речима, обавља се провера инвалидских пензија које су одобраване од 1990. године до данас, а процес ревизије, који је почео 10. септембра, спроводи Комисија за тријажу коју чине лекари вештаци, правници и запослени у Фонду за пензијско осигурање.
Они који су у међувремену стекли услове за неку другу врсту пензије, како је додао, нису обухваћени ревизијом инвалидских пензија.
Вулин је најавио и да ће Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања рада убудуће обавештавати МУП о томе који корисници инвалидских пензија нису у стању да возе аутомобиле или да обављају неке друге послове који могу да угрозе безбедност грађана.