Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Повећати допринос Србије мировним мисијама УН

Повећати допринос Србије мировним мисијама УН

Београд, 20. октобар 2014. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић и подсекретар УН за мировне операције Ерве Ладсус одржали су данас одвојени састанак у оквиру регионалног скупа о учешћу земаља западног Балкана у мировним операцијама УН, који је данас одржан у Београду.

Фото: Танјуг

Дачић је на заједничкој конференцији након састанка у Палати Србија поручио да Србија жели да пружи још већи допринос мировним мисијама УН.

Фото: Танјуг
Он је изразио задовољство због тога што је дошло до реализације договора да наша земља и регион још активније учествују у таквим мисијама, као и одржавањем данашњег скупа у Београду.

Наша земља је то схватила као признање не само за Србију, већ и за читав регион, рекао је Дачић и истакао да је осмо место по доприносу мировним мисијама за нас велики успех, с обзиром на кризе кроз које смо прошли и кроз које пролазимо, као и на чињеницу да нисмо у чланству ЕУ и НАТО.

У циљу повећања нашег кредибилитета, жеља Србије јесте да што више јача учешће и повећа број војника и полицајаца у мировним операцијама, указао је он и подсетио на то да је њихов број сада већи од 200 припадника.

Према његовим речима, Србија је у повољном међународном положају зато што је пријатељ различитих страна у конфликту, па су чак и у политичком смислу наши припадници одговарајући за такве задатке.

Он је, такође, рекао да Србија са великом пажњом гледа на УНМИК и очекује да ће та мисија опстати и наставити са важном улогом коју има на Косову, нарочито за неалбанско становништво.

Разлози због којих је УНМИК успостављен и даље су присутни, оценио је први потпредседник Владе и подсетио на то да се Србија противи залагању власти у Приштини да се та мисија укине.

Он је изразио очекивање да ће УНМИК наставити са улогом очувања мира и безбедности, људских права, повратка интерно расељених лица, као и заштите културно-историјских и верских споменика у јужној покрајини.

Међународно присуство на Косову и Метохији је веома важно и за будућност дијалога са Приштином, с обзиром на то да су многи договори у оквиру преговора у Бриселу гарантовани управо од стране међународног присуства, закључио је Дачић.

Фото: Танјуг
Ладсус је изјавио да су српски војници и полицајци који учествују у међународним мировним мисијама познати по стручности, и да је таква врста обучености потребна УН.

Видео сам ваше снаге на терену, на Кипру и у Либану, и знам да ваша војска и полиција уживају велики углед, а такав квалитет, професионализам и обученост јесте оно што нам треба, истакао је Ладсус.

Он је указао на то да ће мандат који УНМИК има на основу Резолуције СБ УН 1244 остати релевантан, а та мисија у потпуности посвећена њеном даљем спровођењу.

То је веома важно, нарочито у светлу унапређења дијалога Београда и Приштине, оценио је подсекретар УН за мировне операције.

Ладсус је саопштио и да су УН тренутно ангажоване у 16 мисија одржавања мира у којима учествује 125.000 мушкараца и жена, уз напомену да се тај број повећава јер се увећавају и потребе за њиховим ангажовањем.

Он је додао и да ће данас са званичницима Србије разговарати о повећању доприноса Србије мировним операцијама.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs