Јоксимовић је, у изјави за агенцију Танјуг, истакла да су разговори у Бундестагу били изузетно значајни јер посланици имају битну улогу у укупном одлучивању, које се тиче и процеса европских интеграција.
Зато нам је било веома важно да и њима представимо реформе које смо започели, као и све оно што нас у доброј мери препоручује да отворимо бар једно поглавље до краја године, знајући за све услове и ставове које је Бундестаг усвојио у декларацији, објаснила је она.
Јоксимовић је навела да је синоћ имала и радну вечеру са замеником шефа посланичке групе владајуће ЦДУ/ЦСУ задуженим за спољну политику, одбрану и безбедносну политику Андреасом Шокенхофом, који је, како је додала, веома утицајан и бави се Србијом и њеним европским путем.
Према њеним речима, немачки посланици су изразили посебно интересовање за политичке и економске реформе, стање људских и мањинских права, као и за дијалог Београда и Приштине, о чему их је директор Канцеларије за Косово и Метохију Владе Републике Србије детаљно информисао.
Такође, како је додала, било је речи и о економским реформама, које су немачки политичари снажно подржали, при чему су истакли да знају колико су оне тешке и болне.
 |
Марко Ђурић |
Фото: tanjug.rs |
Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић, који је члан делегације Србије, оценио је данас, након разговора у Бундестагу, да је преовладао позитиван тон заједничког разматрања решења за проблеме.
Ђурић је у изјави за агенцију Танјуг навео да је делегација Србије дошла у Берлин како би дала допринос продубљивању разумевања између Србије и доносилаца одлука у Бундестагу.
Он је нагласио да су вођени разговори са немачким посланицима из свих већих фракција о проблемима са којима се сусреће српски народ на Косову и Метохији, као и о изазовима са којима се суочава Србија у процесу реформи.
Такође, како је додао, било је пуно говора и о будућности односа Београда и Приштине и о практичним проблемима са којима се људи суочавају.
Ђурић је истакао да је делегација Србије изнела своје ставове представницима немачке политике на крајње искрен и отворен начин, при чему је саслушала и њихова гледишта.
Према његовим речима, било је много питања управо о техничким детаљима у односима Београда и Приштине, као и о проблемима са којима се суочавају људи на Косову и Метохији.