Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Строга контрола употребе допинг средстава у спорту

Строга контрола употребе допинг средстава у спорту

Београд, 13. октобар 2014. године – Министар омладине и спорта у Влади Републике Србије Вања Удовичић изјавио је данас да нови закон о спречавању допинга у спорту треба да утврди строга правила контроле употребе недозвољених супстанци, као и да омогући несметано учешће наших спортиста на међународним такмичењима.

Фото: Танјуг

Удовичић је, образлажући Предлог закона о спречавању допинга у спорту у Скупштини Србије, истакао да, ако се не донесе овај закон, од наредне године српски спортисти неће моћи да учествују на међународним такмичењима.

Уколико се открије коришћење допинг средстава, како је објаснио, предвиђено је одузимање регистрованих спортских резултата и права на бављење пословима из система спорта, али и права на категоризацију спортисте на државном нивоу.

Према његовим речима, допинг контролу обавља 36 контролора, а спортисти су у обавези да пристану на преглед и мимо одржавања такмичења, тако да контролори могу да дођу и на кућну адресу.

Контрола се обавља узимањем узорка крви и мокраће, па чак и узорка косе, објаснио је министар, уз напомену да је одузимање допинг супстанце и изрицање казне посао инспектора.

Санкције су, како је указао, предвиђене не само за спортисте, већ и за оне који их на било који начин подстичу на узимање допинга, као што су тренери и медицински радници, при чему се кажњава и дистрибуција допинг средстава.

Удовичић је истакао да је узимање допинга штетно по здравље спортиста и противно правилима фер-плеја.

Он је указао на то да ће усвајањем предложеног закона ова област у потпуности бити усклађена са међународним прописима и новим Светским антидопинг кодексом, који ступа на снагу наредне године.

Такође, како је додао, овим законским решењем биће омогућено да Србија и даље може да буде организатор међународних такмичења.

Антидопинг агенција Србије (АДАС) спровела је од 1. јануара 2006. до 25. новембра 2013. године укупно 4.347 допинг контрола.

Приликом тих провера откривено је 48 допинг позитивних спортиста и три друге повреде антидопинг правила.

Највише допинг позитивних било је у рвању (шест), бодибилдингу и бодифитнесу (шест), боксу (пет) и рукомету (пет), док је у осталим спортовима забележено 26 допинг позитивних.

Код 48 допинг позитивних спортиста регистровано је присуство 64 забрањене допинг супстанце, од тог броја – 50 одсто анаболичких агенаса и стероида, 18 одсто канабиноида, 15 одсто диуретика, 13 одсто стимуланса, два одсто бета блокатора и два одсто бета-агониста.

Три друге повреде антидопинг правила констатоване су у бициклизму, боксу и џудоу.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs