Крагујевац 10. октобар 2014. године – Министар одбране у Влади Републике Србије Братислав Гашић разговарао је данас са пословодством најстаријег привредног друштва из Групације одбрамбене индустрије Србије – „Застава–оружје“ а.д. Крагујевац о ситуацији у тој компанији.
 |
Фото: Танјуг |
Гашићу је том приликом представљен степен ангажовања производних капацитета и људских ресурса, а посебно је истакнута реализација инвестиционих улагања из сопствених средстава у савремену опрему, чиме је делимично осавремењен погон механичке обраде на оба програма.
Он је нагласио да Министарство одбране и Војска Србије желе да домаћа наменска производња буде примарна када је реч о модернизацији Војске.
На састанку је било речи и о положају фабрика наменске индустрије у будућности, поступку конверзије дугова, као и о наставку процеса производње, с обзиром на то да старосна структура запослених прелази 50 година, указао је министар.
Према његовим речима, неопходно је размишљати о запошљавању младих који ће наставити процес производње и изучити занат како би „Застава–оружје“ могла да опстане.
С обзиром на велике дугове ове компаније, мора се радити и на конверзији дуга како би 2.200 радника наставило да прима плату, објаснио је министар и додао да ће се у наредном периоду тражити решење, с обзиром на то да значајна средства долазе управо из извоза наоружања.
Гашић је навео да су сви статути предузећа наменске индустрије усаглашени са Министарством правде, уз напомену да ће у наредном периоду бити расписани конкурси за директоре.
Директор друштва „Застава–оружје“ а.д. Раде Громовић истакао је да је данашњим састанком потврђена потпуна посвећеност Министарства одбране и Војске Србије одржању и очувању предузећа одбрамбене индустрије.
Громовић је навео да се тренутно у серијској производњи налази приближно 80 различитих производа намењених углавном иностраном тржишту, на које се извози 94 одсто производње.
Према његим речима, ово предузеће извози своје производе у више од 40 земаља широм света, при чему су најзначајнији купци са тржишта САД, Уједињених Арапских Емирата, афричких земаља, као и Далеког и Блиског истока.
На састанку су представљени и позитивни ефекти у пословно-финансијској консолидацији, који се огледају у чињеници да се ово привредно друштво већ три године финансира из сопствених извора и да није корисник субвенционисаних кредита.