Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Србија политички и друштвено опредељена за вредности ЕУ

Србија политички и друштвено опредељена за вредности ЕУ

Београд/Брисел, 10. октобар 2014. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић предводи делегацију Србије на данашњем билатералном скринингу у Бриселу о Поглављу 31, које се односи на питања спољне, безбедносне и одбрамбене политике.

Фото: Танјуг

Дачић је, отварајући обраћање наше делегације европским експертима, нагласио јасну стратешку опредељеност Србије за чланство у Европској унији (ЕУ), уз напомену да је позитивна оцена коју је досадашњи учинак Србије на европском путу добио у Извештају Европске комисије свакако велики подстицај за наставак процеса.

Он је рекао да Србија придаје посебну пажњу преговорима у области спољне, безбедносне и одбрамбене политике јер жели да се потврди као релевантан и одговоран партнер ЕУ и допринесе успешности европских политика.

Србија као земља кандидат, како је истакао, пружа допринос напорима за очување глобалног мира и стабилности и учествује у многим активностима ЕУ као равноправан чинилац, што потврђује и њен ангажман у мисијама ЕУ.

Дачић је навео да је политичка и друштвена опредељеност за вредности ЕУ у Србији неупитна јер се све парламентарне странке залажу за чланство у Унији, а испитивања јавног мњења показују да становништво већински подржава овакву политику.

С друге стране, како је додао, наша земља је свесна тога да се од ње много очекује, али је и решена да реформама унапреди ситуацију у друштву, као и свој положај у свету.

Дачић је рекао да ће се Србија, и као будући председавајући ОЕБС-у, доказати као кредибилан међународни партнер који ће непристрасно и конструктивно водити тако велику мултилатералну организацију.

Према његовој оцени, ЕУ би са ОЕБС-ом требало да изгради чвршће односе, на чему ће Србија током наредне године такође радити.

Експерти Министарства спољних послова, које је носилац преговора о Поглављу 31, током дана ће, уз колеге из министарстава одбране, унутрашњих послова, правде, финансија, као и Министарства трговине, туризма и телекомуникација, Безбедносно-информативне агенције (БИА), Канцеларије савета за националну безбедност и заштиту тајних података и Канцеларије за европске интеграције, образлагати стручњацима Европске комисије и Европске службе за спољне послове усаглашеност наших прописа са правним тековинама ЕУ у области спољне, безбедносне и одбрамбене политике.

Почетак скрининга протекао је у врло отвореној атмосфери, на чему су европски стручњаци исказали захвалност представницима Србије и похвалили њену припремљеност и посвећеност процесу преговора.

Међу темама о којима ће делегација наше земље данас говорити, а представници ЕУ моћи да поставе питања након излагања, налазе се и формулисање и вођење спољне, безбедносне и одбрамбене политике, регионална сарадња са суседима и регионалне иницијативе, преглед политичког дијалога са другим земљама и регионима, као и унапређење циљева политике људских права у спољној политици, наводи се у саопштењу Министарства спољних послова.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs