Београд, 9. октобар 2014. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић указала је данас на неопходност измена Закона о јавно-приватним партнерствима и концесијама, с обзиром на то да је од доношења тог закона 2011. године одобрено свега 16 пројеката вредних приближно 140 милиона евра.
 |
Фото: Танјуг |
Михајловић је на округлом столу “Јавно-приватно партнерство и модалитети интегралног управљања отпадом” објаснила да поменути закон мора једним делом да се допуни јер је интерес Србије, која више не може да се задужује узимањем кредита, да се као модел финансирања највише користе јавно-приватна партнерства.
Потпредседник Владе је навела да тај закон мора да буде савремен, како би пројекти могли брже да се реализују, и додала да Министарство привреде и Министарство финансија покрећу измену тог документа.
Она је подсетила на то да је Комисија Владе Србије за јавно-приватна партнерства од 2011. године одобрила 16 пројеката, што је веома мали број, уз оцену да би тај модел финансирања требало да буде доминантан за локалне самоуправе.
Влада Србије је пре годину и по дана објавила јавни позив потенцијалним инвеститорима за изградњу малих хидроцентрала широм Србије, указала је Михајловић и додала да је било доста заинтересованих општина и инвеститора за јавно-приватна партнерства, са којима су након тога потписивани меморандуми.
И поред тога, како је истакла, ништа од пројеката није реализовано јер су представници локалних самоуправа говорили да немају обучене људе и да им је једноставније да наплате накнаду за коришћење воде, уместо да улазе у процес јавно-приватног партнерства.
Округли сто “Јавно-приватно партнерство и модалитети интегралног управљања отпадом” одржан је на Факултету организационих наука у Београду.