Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Пронаћи нове изворе финансирања за подршку оболелима од АИДС-а

Пронаћи нове изворе финансирања за подршку оболелима од АИДС-а

Београд, 30. септембар 2014. године – Државни секретар Министарства здравља Владе Републике Србије Ференц Вицко саопштио је данас да је у Србији до јуна ове године регистровано укупно 3.057 ХИВ позитивних особа, од којих је 1.711 оболело од АИДС-а.

Вицко је на конференцији посвећеној даљим активностима након завршетка ХИВ пројекта Министарства здравља, који је финансиран средствима из донације Глобалног фонда за борбу против сиде, туберкулозе и маларије, навео да су само у првих шест месеци ове године регистроване 54 особе које су инфициране ХИВ-ом, 19 оболелих и два смртна случаја.

Он је изразио захвалност представницима Глобалног фонда на помоћи у спровођењу активности, које је тај фонд у протеклих десет година финансирао са више од 200 милиона евра.

Према његовим речима, од великог значаја јесте и то што су терапије и лечење оболелих од АИДС-а покривени средствима Републичког фонда за здравствено осигурање, као и то што је кроз мрежу института и завода за јавно здравље омогућено поверљиво тестирање и саветовање.

Министарство здравља ће, у сарадњи са партнерима, радити на томе да се обезбеди одрживост финансирања активности за које се показало да су неопходне и да дају резултате, поручио је Вицко.

Директор Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ Драган Илић потврдио је да за сада има медикамената за све који су заражени ХИВ вирусом, као и да нема бојазни да ће доћи до њихове несташице.

Илић је оценио да се превентивни програми у Србији не финансирају довољно и да не припадају програмима приоритета у здравственом систему Србије, али да се сада, након престанка финансирања Глобалног фонда, морају тражити нова решења.

Представник Делегације ЕУ у Србији Маја Вучковић-Крчмар навела је да заштита у систему здравствене заштите за оболеле од АИДС-а и заражене ХИВ вирусом за сада добро функционише, али да је питање хоће ли бити средстава да се са таквом праксом настави.

Стални координатор УН у Србији Ирена Војацкова Солорано подсетила је на то да су за 12 година, колико је трајало финансирање Глобалног фонда у Србији, успостављени системи и сарадња у пружању помоћи онима којима је она потребна.

Она је додала да се поставља питање како сада обезбедити одрживост услуга и интервенција које је финансирала ова међународна институција, и нагласила да је за то неопходна сарадња владиног и невладиног сектора и агенција које су активне у Србији, а баве се овом проблематиком.

У спровођењу пројектних активности предвиђених ХИВ пројектом учествовало је више од 100 установа и невладиних организација, а активностима је обухваћено 360.000 особа.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs