Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Обележена 10-годишњица Задужбине „Доситеј Обрадовић“

Обележена 10-годишњица Задужбине „Доситеј Обрадовић“

Београд, 17. септембар 2014. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић присуствовао је вечерас у Народном позоришту у Београду обележавању 10 година рада Задужбине „Доситеј Обрадовић“ и 275 година од рођења овог великог српског просветитеља.

Званични сајт Владе Србије преноси излагање Дачића на свечаности под називом „Доситејеве поруке“ у целини:

„Поштовани даме и господо,

част ми је и задовољство да поздравим овај уважени скуп поводом обележавања 10 година од оснивања Задужбине „Доситеј Обрадовић“ и 275 година од рођења Доситеја Обрадовића, најобразованијег Србина свог доба и утемељивача модерне Србије.

Од свог оснивања, Задужбина посвећено и успешно ради на остваривању свог основног циља, а то је да нас окупља око порука и вредности стваралачког бића српског народа.

Заснована на темељима српске традиције и културе, она истрајно негује ове вредности и, окренута ка будућности, указује на неопходност сталног учења и усавршавања посебно младих људи, који ће, као што је то чинио Доситеј у свом времену, градити модерну Србију у модерној Европи.

Овом циљу, који је Доситеј, као велики визионар, препознао још у 18. веку, Србија је и данас у потпуности посвећена.

Образујући се у највећим европским центрима тог времена, Доситеј Обрадовић је несебично преносио стечена знања свом народу којем се увек враћао и помагао у најтежим историјским тренуцима.

По окончању Првог српског устанка у Србији, својим знањем помогао је устројство нове државе. Основао је Велику школу – будући универзитет 1808. године и Богословију 1810. године.

Као члан Правитељствујушчег совјета био је први министар просвете у Србији. Приближио је Србији Европу и свет и Србију Европи и свету.

Својим животом и делом у потпуности је потврдио једно од својих „наравоученија“ – Блажен је и богат само онај који за добро читавог друштва ради и после себе лепо име оставља“, навео је први потпредседник Владе.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs