Потребна додатна средства за отварање јавне банке матичних ћелија
Београд, 17. септембар 2014. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Златибор Лончар најавио је данас да би јавна породична банка матичних ћелија из крви пупчаника у Институту за здравствену заштиту мајке и детета Србије “Др Вукан Чупић” могла да почне са радом до краја наредне године.
Лончар је приликом обиласка тог института објаснио да је услов за то да се обезбеди још 98 милиона динара, колико је потребно за завршетак грађевинских радова.
Он је истакао да је Министарство здравља определило 3.294.100 динара за трећу фазу изградње објекта јавне/породичне банке крви пупчаника, која би требало да буде завршена до краја године.
Министар је рекао да је ове године у поменутој здравственој установи урађено 18 трансплантација коштане сржи, што је, уз још шест планираних до краја године, највећи број таквих интервенција до сада.
Према његовој оцени, изградња јавне породичне банке из крви пупчаника обезбедиће већи број трансплантација матичним ћелијама хематопоезе.
Та банка је, како је истакао, изузетно значајна за Србију, али и за регион, имајући у виду чињеницу да су многи пацијенти принуђени да одлазе у иностранство на лечење.
Лончар је указао на то да се извођењем трансплантација коштане сржи у нашој земљи трошкови смањују од три до десет пута у односу на обављање тих интервенција у иностранству.
Вршилац дужности директора Института за мајку и дете Радоје Симић нагласио је да се у тој установи успешно обављају трансплантације коштане сржи, и да она по резултатима не заостаје за светским центрима.
Начелник Одељења за трансплантацију коштане сржи са лабораторијом за криобиологију Драгана Вујић подсетила је на то да се са трансплантацијама коштане сржи у Институту почело седамдесетих година прошлог века, када је урађен први такав захват.
Вујић је указала на то да је трансплантациони тим до сада урадио 192 трансплантације, и додала да је до сада изведено и седам трансплантација од добровољних давалаца, а од тога пет из међународног регистра.
Према њеним речима, резултати трансплантација које су обављене у Институту компатибилни су са светским резултатима, при чему преживљавање за читаву групу износи више од 50 одсто.
Вујић је подсетила на то да је 2008. године започета реализација пројекта “Обезбеђивање услова за трансплантацију матичним ћелијама хематопоезе код деце у Србији”, који се спроводи у сарадњи са Министарством здравља Владе Србије.
Кроз овај пројекат набављена је опрема која је омогућила да се уведу сви облици трансплантације матичних ћелија, а започела је и изградња јавне породичне банке из крви пупчаника, објаснила је она.
Завршетком треће фазе пројекта, како је указала, биће приведено крају готово 40 одсто грађевинских радова, док је за преосталих 60 одсто потребно још 98 милиона динара.
Вујић је, говорећи о значају јавне породичне банке из крви пупчаника, нагласила да само 25 одсто пацијената код којих треба урадити алогену трансплантацију има у породици потпуно идентичног даваоца, а да се за остале претражује светски регистар, где су шансе за проналажењем одговарајућег даваоца 30, 40, а евентуално 50 одсто.
За трећу фазу изградње јавне породичне банке матичних ћелија Министрарство здравља издвојило је 3.294.100 динара, док су прва и друга фаза коштале 39.568.747 динара.