Београд, 16. септембар 2014. године – Министар пољопривреде и заштите животне средине у Влади Републике Србије Снежана Богосављевић-Бошковић саопштила је поводом 16. септембра –Светског дана заштите озонског омотача да Србија чини све како би доношењем прописа омогућила ограничење употребе средстава која утичу на оштећење озонског омотача.
Богосављевић-Бошковић је у изјави за агенцију Тањуг рекла да Србија доношењем одговарајућих прописа о ограничавању употребе фреона и халона, који се користе у расхладним уређајима и апаратима за гашење пожара, помаже глобалну акцију заштите озонског омотача.
Она је подсетила на то да је последњих деценија прошлог века запажено велико оштећење озонског омотача, због чега је 1987. године потписан Монтреалски протокол, којим су се све потписнице обавезале на то да смање употребу средстава која оштећују озонски омотач.
Од тада па до данас смањена је употреба хемијских једињења која оштећују озонски омотач и у значајној мери је заустављено његово оштећење, истакла је Богосављевић-Бошковић и прецизирала да је употреба фреона и других штетних хемијских једињења смањена за 98 одсто.
Према њеним речима, најновији подаци показују да дебљина озонског омотача износи приближно три милиметра, при чему је неопходно наставити предузимање мера на његовој даљој заштити.
Значајан допринос у скретању пажње на важност озонског омотача за здравље становништва, како је указала, пружају организације цивилног друштва које су изабране на конкурсу за финансирање пројеката у оквиру теме "Озонски омотач–утицај на животну средину и здравље становништва".
Она је навела да ће током дана бити организован низ догађаја, као што су манифестација "Ово је мој озон" у Ваљеву, стручно предавање и презентација озон-френдли производа у Панчеву, јавна кампања "Едукуј се – заштити озонски омотач, заштити себе" у Чачку, као и јавни пункт "Озонска тачка" у Крагујевцу.
Богосављевић-Бошковић је упутила позив свим грађанима да дођу и информишу се о значају озонског омотача за здравље становништва, о томе како можемо да га заштитимо, али и како можемо да заштитимо себе од последица његовог оштећења.