Београд, 16. септембар 2014. године – Министар унутрашњих послова у Влади Републике Србије Небојша Стефановић поручио је данас да је Србија сигурно место за све грађане, уз напомену да је један од приоритета МУП-а најоштрије санкционисање свих који учествују у ланцу кријумчарења људи.
Стефановић је на скупу посвећеном завршетку твининг пројекта "Успостављање ефикасног система за спречавање и сузбијање илегалних миграција на територији Републике Србије" рекао да ће полиција настојати да ниједно дете у Србији не постане жртва кријумчарења или експлоатације.
Он је подсетио на то да је у претходном периоду откривен већи број случајева кријумчарења људи од стране организованих криминалних група.
Министар је указао на то да полиција треба да буде још спремнија да се томе супротстави, али и истакао да је подигнут капацитет рада јединица МУП-а у чијој је надлежности сузбијање илегалних миграција и високотехнолошки криминал.
Према његовим речима, Србија је због свог географског положаја један од најпривлачнијих транзитних праваца које мигранти користе да на незаконит начин дођу до Европске уније.
Стефановић је оценио да се тај проблем, као и решавање случајева злоупотребе информација преко интернета и социјалних мрежа, може решити у сарадњи на глобалном нивоу.
Он је нагласио да је веома важно то што се поменути твининг пројекат одвијао у току припреме за отварање Поглавља 24, и изразио захвалност ЕУ и посебно Чешкој и Великој Британији на подршци у том пројекту.
Србија ће, у ишчекивању отварања преговора са Европском унијом, наставити да ради на достизању стандарда који постоје у земљама чланицама Уније, додао је министар.
Шеф Делегације ЕУ у Србији Мајкл Девенпорт рекао је да је питање спречавања и сузбијања илегалних миграција и високотехнолошког криминала важно за ЕУ, али и пресудно у настојању Србије да приступи Унији, као и да оно може имати само дугорочну корист за грађане Србије.
Девенпорт је истакао да је последњих година број илегалних миграната значајно порастао, и додао да је ЕУ уложила милион евра у овај твининг програм како би српска полиција успоставила још ефикаснији систем ослањајући се на добру праксу у земљама ЕУ.
Надам се да ће пројекат помоћи српској полицији да настави сарадњу са полицијским мрежама широм Европе, као и да ће допринети у развијању њене способности у расветљавању веза између високотехнолошког криминала и илегалних миграција, нагласио је он.
Амбасадор Велике Британије у Србији Денис Киф рекао је да су илегалне миграције значајан изазов за све земље Европе, као и да је важно развијати капацитете у спречавању организованих криминалних група.
Амбасадор Чешке Републике у Србији Ивана Хлавсова напоменула је да су полицијски стручњаци из те земље учествовали у поменутом пројекту како би пренели своја најбоља искуства и знања у тој области.