Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Увођење анализе ефеката прописа као стандардног поступка

Увођење анализе ефеката прописа као стандардног поступка

Београд, 11. септембар 2014. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар државне управе и локалне самоуправе Кори Удовички оценила је данас да би анализа ефеката прописа била изузетно корисна за повећање ефикасности државне управе.

Мајкл Кирби и Кори Удовички
Фото: Танјуг

Удовички је на дебати посвећеној унапређењу јавне управе у Србији истакла да у нашој земљи постоји 160 важећих стратегија, а које нису усаглашене и чија примена није могућа.

Она је подсетила на то да је формиран Секретаријат за јавне политике, који ће допринети решавању овог проблема, и објаснила да је његова улога да усмерава планирање у Влади тако што ће најпре да анализира прописе и даје мишљење о њиховим ефектима.

Неопходно је да то тело има већу улогу, оценила је Удовички, уз напомену да оно тренутно не располаже довољним аналитичким капацитетима.

Амбасадор САД у Србији Мајкл Кирби поновио је да би увођење анализе ефеката прописа као стандардног поступка било веома значајно за повећање ефикасности државне управе и унапређење пословног окружења у Србији.

Кирби је указао на то да не постоји јединствени модел анализе за све земље, већ да он мора да буде прилагођен политичком и културном окружењу сваке појединачне државе.

Он је упутио похвале Влади Србије због тога што је формирала Секретаријат за јавне политике, уз напомену да је реч о телу које ће имати све надлежности да спроводи и контролише анализу ефеката прописа у читавом систему државне управе у Србији.

Амбасадор је подсетио на то да су САД биле међу првим земљама у свету које су још 1981. године увеле анализу прописа, а да су касније њен пример следиле и друге западне земље.

Он је рекао да ће након данашњег скупа Влади Србије упутити писмо о закључцима до којих се дошло током дебате, у којој учествује више америчких стручњака за унапређење регулаторне транспарентности.

Скуп је организовала Амбасада САД у Србији у сарадњи са Министарством за државну управу и локалну самоуправу, УСАИД Пројектом за боље услове пословања и Америчком привредном комором.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs