Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Скупштина Србије усвојила измене више закона

Скупштина Србије усвојила измене више закона

Београд, 10. септембар 2014. године – Посланици Скупштине Србије усвојили су данас предлоге закона о изменама Закона о високом образовању, изменама и допунама Закона о државној управи, изменама Закона о државним службеницима, изменама Закона о платама у државним органима и јавним службама, изменама Закона о платама државних службеника и намештеника, као и о изменама Закона о здравственом осигурању.


Посланици су већином гласова усвојили измене Закона о високом образовању, које би, поред осталог, требало да реше проблеме који су се појавили у пракси приликом уписа последње године студија.

Измене и допуне Закона о високом образовању допринеће транспарентном раду високошколских институција, успостављању регистра докторских дисертација и лакшем признавању страних високошколских диплома.

Краћи рокови признавања страних диплома, који треба да врате стручњаке из иностранства, обавезан репозиторијум докторских дисертација и продужење рока "старим" студентима за завршетак школовања јесу нека од најважнијих решења у изменама овог документа.

Усвојеним изменама раздвојено је признавање страних високошколских диплома ради запошљавања у Србији (професионално признавање) од оног у којем страни студент жели да настави школовање на нашим факултетима (академско признавање).

Признавање у случају наставка школовања остаје у надлежности факултета и универзитета, који доносе решење у року од 60 дана од дана пријема уредног захтева.

Посланици Скупштине Србије усвојили су измене Закона о платама у државним органима и јавним службама, као и измене Закона о платама државних службеника и намештеника.

Усвојеним законским решењима прописано је да запосленима припада право на додатак на основну плату од 0,4 одсто основне плате за сваку навршену годину рада остварену код послодавца.

И изменама Закона о платама државних службеника и намештеника прописано је да државном службенику припада право на додатак на основну плату од 0,4 одсто основне плате за сваку навршену годину код послодавца, односно право на минули рад, без обзира на то о којем је државном органу реч.

Измене тих прописа донете су због потребе да се поједина питања која се тичу радних односа уреде на исти начин према свим запосленима, и на тај начин се усагласе и са Законом о раду у питањима која се тичу минулог рада.

Као један послодавац рачуна се мрежа школа, болница или здравствених установа, тако да запослени из болнице, на пример, неће моћи да пренесу минули рад у институцију јавне управе.

Посланици су већином гласова усвојили и измене и допуне Закона о државној управи, које ће уредити положај директора посебних организација и њихових заменика, као и положај начелника управних округа.

Њихов положај ће бити у складу са значајем њихових дужности и функција у систему државне управе, односно имаће статус функционера.

Изменама закона се омогућава стручњацима који обављају послове наставника високошколске установе да истовремено обављају и послове руковођења у посебним организацијама, односно дужности директора и заменика директора посебне организације.

Посланици су усвојили и измене Закона о државним службеницима којим ће се убрзати поступци избора, усавршавања и оцењивања државних службеника, како би се унапредио рад државне управе.

Изменама и допунама закона усклађују се услови за обављање послова у оквиру звања државних службеника на извршилачким радним местима, као и услова за обављање послова државних службеника на положају са одредбама Закона о високом образовању.

Измене четири закона из области државне управе представљају почетак озбиљних реформи које ће омогућити професионализацију и деполитизацију у државној служби.

Посланици Скупштине Србије усвојили су и измене Закона о здравственом осигурању чиме је завршена седница која је почела 4. септембра.

Измене Закона о здравственом осигурању предвиђају одлагање увођења електронских здравствених књижица до 31.децембра 2016. године.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs