Београд/Њупорт, 4. септембар 2014. године – Министар одбране у Влади Републике Србије Братислав Гашић поручио је данас у Њупорту да Министарство одбране активно учествује у програму Партнерство за мир и гради односе поверења са партнерима и чланицама НАТО на основама сарадње и узајамног уважавања.
ВИДЕО: Долазак званичника на НАТО самит у Њупорту (извор: Танјуг)
Гашић, који у оквиру 26. НАТО самита учествује на састанку "НАТО + 24 партнера", оценио је у изјави за агенцију Танјуг да позив на самит представља потврду да Влада Србије у оквиру преговора о уласку у ЕУ и програма Партнерство за мир ужива статус поузданог, предвидљивог и одговорног партнера.
Влада Србије се, како је додао, препознаје и као партнер чврсто опредељен за сарадњу са свим државама и међународним организацијама којима је циљ унапређење регионалне и глобалне безбедности.
Министар је навео да се скуп одржава под званичним називом "Изградња стабилности у непредвидивом свету" и да на њему учествује више од 60 шефова држава и влада света, као и представници релевантних међународних организација.
Он је оценио да је то један од најзначајнијих међународно политичко-безбедносних догађаја у овој години, и указао на то да Министарство одбране пружа активан допринос регионалном развоју и јачању добросуседских односа, као и решавању свих спорних ситуација кроз дијалог и сарадњу.
Програм Партнерство за мир обезбеђује Србији да буде активни чинилац регионалне и светске безбедности и да кроз расположиве механизме развија способности неопходне за активан допринос заједничкој безбедности и одбрамбеној политици, што истовремено подржава и процес припрема за чланство у ЕУ, нагласио је Гашић.
Србији је учешћем у Партнерству за мир, како је указао, олакшано и прихватање стандарда војне професије који се поштују не само у чланицама НАТО, већ и у државама ЕУ које нису чланице Алијансе.
Према његовим речима, припадници Министарства одбране и Војске Србије учешћем у активностима у оквиру овог програма стичу нова знања и вештине и размењују искуства са припадницима оружаних снага других земаља, што је од вишеструке користи.
Од посебне важности за Србију јесте ангажовање у механизмима који обезбеђују припреме оружаних снага за пружање активног доприноса у мултинационалним операцијама, као што су процес планирања и прегледа и концепт оперативних способности, указао је Гашић.
Он је поновио да се ангажовање Србије у Партнерству за мир не коси са проглашеном војном неутралношћу Војске Србије, као и да пружа изузетне могућности за активну сарадњу Србије са свим државама чланицама НАТО и партнерима у циљу омогућавања подршке процесу реформи система одбране.
Гашић је рекао и да је на маргинама састанка одржано више сусрета са шефовима делегација током којих су размењена мишљења о билатералној сарадњи Војске Србије са тим земљама, као и о перспективама даљег развоја.
У том смислу је, како је оценио, посебно значајан билатерални састанак са министром одбране Румуније и делегацијом тог министарства.