Београд, 1. септембар 2014. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић подсетила је данас на то да је у саобраћајним несрећама у протеклих 10 година на путевима Србије погинуло 291, а повређено 18.000 деце, због чега је безбедност свих, а посебно деце у саобраћају приоритет.
Михајловић, која је пустила у рад нову саобраћајну сигнализацију у зони Основне школе „Никола Тесла“ у селу Скела код Обреновца, навела је да у Београду има 31 "црна тачка", а у целој Србији 291 на путевима у непосредној близини школа, где деца најчешће страдају у саобраћајним незгодама.
Она је саопштила да је постављање ове сигнализације коштало приближно 1,5 милиона динара, и најавила да ће у наредних годину и по дана, у договору са Агенцијом за безбедност саобраћаја, све "црне тачке" бити обезбеђене.
Новац за безбедност у саобраћају ће се наћи. Обавеза ЈП "Путеви Србије" јесте да у свом плану има један део буџета који је искључиво опредељен за ту сврху, поручила је Михајловић.
Према њеним речима, Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре је, у сарадњи са "Путевима Србије" и Агенцијом за безбедност саобраћаја, поставило савремену саобраћајну сигнализацију испред школе у Скели, која се налази на кривини, јер је на том месту у претходних 10 година повређено деветоро деце из те школе.
Људски живот, а посебно дечји живот, најважнији је и све док тај биланс не буде "нула" погинуле и "нула" повређене деце нећемо бити задовољни, нагласила је она.
Влада Србије је, како је подсетила, оформила Координационо тело за безбедност у саобраћају којим као ресорни министар председава, а у чијем су саставу готово сви чланови Владе.
На прошлој седници постигли смо договор о томе да, у оквиру грађанског васпитања, деца као један предмет уче и "Шта знаш о саобраћају", што не значи да знање о самом саобраћају неће бити заступљено и кроз остале предмете, истакла је Михајловић.
Вршилац дужности директора ЈП "Путеви Србије" Зоран Дробњак рекао је да се то јавно предузеће годинама бави безбедношћу у саобраћају, при чему су приоритет школе и постављање заштите и саобраћајне сигнализације у њиховој близини.
У близини путева првог и другог реда у Србији налази се приближно 125 школа, и за побољшање безбедности у саобраћају код тих школа потребно је око 250 милиона динара, указао је Дробњак.
Директор Агенције за безбедност у саобраћају Крсто Липовац најавио је бољу координацију са другим министарствима, а посебно са Министарством просвете, науке и технолошког развоја.
Липовац је изразио очекивање да ће убрзо са министром просвете Срђаном Вербићем разговарати о унапређењу наставних планова и програма у делу који се односи на безбедност у саобраћају, као и о имплементацији садржаја не само у један, већ у све наставне предмете.
Он је рекао да ће разговарати и са представницима Учитељског факултета о могућности да имплементирају програме о безбедности у саобраћају у своје наставне планове, што је изузетно важно за одрживост концепта саобраћајног образовања и васпитања.