Београд/Салцбург, 26. август 2014. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић истакао је данас у Салцбургу да се спорови у свету, с обзиром на њихово стално присуство, морају решавати мирним путем, у складу са међународним правом и како то предвиђа Повеља УН.
 |
Фото: Танјуг |
Дачић је у излагању на панел дискусији „2014: Савремена кризна жаришта“ у оквиру конференције посвећене Првом светском рату „1814, 1914, 2014: Лекције из прошлости, визија за будућност“ која се одржава у Салцбургу, оценио да Србија преузима председавање ОЕБС-у у деликатном и компликованом моменту на европском простору.
Он је указао на то да је учешће ОЕБС-а у решавању украјинске кризе додатна потврда релевантности те организације.
Према његовим речима, међународни фактори би, у складу са својим утицајем на међународној сцени, требало да пруже допринос смиривању актуелних криза у Украјини, Ираку, на Блиском истоку и у Сирији, као и да раде на изналажењу одрживих и дугорочних решења.
Искуство западног Балкана током деведесетих година прошлог века говори о томе да је конфликте могуће превазићи, о чему данас сведочи све боља сарадња земаља у региону, поручио је први потпредседник Владе.
Дачић је поновио став да је Европска унија најбољи оквир за све земље региона, у којем ће оне најлакше остварити своје појединачне интересе.
Процес европских интеграција јесте историјски подухват који захтева велике напоре и рационалност свих актера, а Србија је одлучна да у том процесу истраје, нагласио је он.
Косово и Метохија је за Србију најважније безбедносно питање, указао је Дачић и подсетио на то да је Србија посвећена дијалогу Београда и Приштине, као и спровођењу свих договора из бриселског споразума.
Србија је одлучна у намери да и даље буде значајан фактор регионалне стабилности и поуздан партнер у међународним односима, нагласио је он и оценио да то потврђују сарадња наше земље са Европском унијом у области Заједничке безбедносне и одбрамбене политике, активно учешће у програму Партнерство за мир, сарадња са УН и ОЕБС-ом, као и иницијативе у домену разоружања.