 |
Љубисав Орбовић, Александар Вучић и Александар Вулин |
Вучић је у обраћању новинарима у Влади Србије, након састанка са представницима синдиката које је предводио Љубисав Орбовић, истакао да постоји могућност да се за 40 од 156 предузећа пронађе стратешки партнер.
Он је указао на то да су за државу приоритетна предузећа која су из
различитих привредних сектора, међу којима су "Азотара Панчево", "Петрохемија", Пољопривредна корпорација Београд (ПКБ), ПИК "Бечеј", "14. Октобар", "Петолетка" и друга.
Решење за Фабрику аутомобила Прибој (ФАП) и "Икарбус" ће ускоро бити пронађено, најавио премијер и додао да је од великог значаја то што је Влада од синдиката добила подршку да се све у предузећима у реструктурирању не третира као имовина.
Вучић је пренео да су представници синдиката током разговора били реални и коректни, као и да је на састанку постигнута сагласност о томе да је најважније обезбедити посао за раднике ових предузећа.
Најављујући формирање посебних секторских комисија које ће радити у свим областима и размотрити све проблеме у предузећима у реструктурирању, он је рекао да су у томе тражили подршку Савеза синдиката Србије, али да ће је тражити и од других синдиката.
Влада је, како је навео, спремна да отпише дугове које имају компанија "Симпо" и Железара Смедерево у односу на државу, а који чине чак 65 одсто свих дуговања предузећа у реструктурирању.
Србија од предузећа у реструктурирању потражује две милијарде и 400 милиона евра, прецизирао је премијер и објаснио да је реч о ненаплативим дуговањима.
Према његовим речима, држава док не реши проблеме ових предузећа мора сваке године да издваја за њих 750 милиона евра.
Вучић је најавио да ће данас одржати састанак са представницима компаније "Црвени октобар" о Железари Смедерево.
Уколико би држава решила проблем Железаре и хемијског комплекса, уз економске мере и мере фискалне консолидације, Србија би 2016. године могла да буде једна од европских земаља са највишим растом, поручио је премијер.
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин објаснио је да ће се права запослених у предузећима у реструктурирању решавати и регулисати кроз одговарајуће одлуке Владе Србије.
Вулин је пренео да је у сарадњи са Министарством привреде договорено да неће бити посебних прописа, већ ће се доносити одговарајуће одлуке Владе које ће се односити на раднике у тим предузећима, којих има 46.000.
Према његовим речима, одговарајуће одлуке Владе произилазиће из Закона о стечају и Закона о приватизацији.
Орбовић је оценио да решавањем проблема предузећа у реструктурирању не би био пронађен само одговор на питања о егзистенцији људи који у њима раде, већ би се показала брига и за 700.000 људи који немају посао, будући да би покретањем ових предузећа дошло до покретања великог броја малих и средњих фирми.
Он је навео да је са премијером постигнут договор о томе да се секторски решавају проблеми и да се иде од фирме, уз очекивање да ће први резултати бити видљиви у наредних пар месеци.
Сигуран сам у то да не може свих 156 предузећа да се врати на здраве ноге, али ако бисмо само део тих фирми покренули то би био корак у правом смеру, закључио је Орбовић.