Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Увођење обавезног пројектантског надзора

Увођење обавезног пројектантског надзора

Београд, 29. јул 2014. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић најавила је данас да ће ресорно министарство тражити увођење обавезног пројектантског надзора јер држава више неће плаћати за додатне радове и одштетне захтеве због неодговорне израде пројеката.


Михајловић је у изјави за агенцију Танјуг, након састанка са представницима "Путева Србије", "Коридора Србије", Саобраћајног института ЦИП и Института за путеве, навела да ће Министарство инсистирати на томе да измене и допуне Закона о планирању и изградњи обухвате и увођење пројектантског надзора како држава више не би губила новац.

Министарство је покренуло иницијативу да се утврди квалитет пројеката, јер се испоставило да је држава на свему ономе што су радили "Коридори Србије" изгубила 70 милиона евра, а толико кошта деоница Уб-Лајковац од 12,5 километара, и то само због лошег пројектовања, нагласила је она.

Према њеним речима, пројектанти морају да буду одговорни када ураде пројекат, односно да тај пројекат буде тачан, а не да се догађа да се прави аутопут, а да нема прикључака за струју, воду или приступних путева ка насељима.

Држава више неће да буде место одакле ће се само плаћати додатни радови и одштетни захтеви, јер то нас много кошта, поручила је Михајловић.

Србија, како је навела, треба да буде уређена држава у којој се, када се изда пројектни задатак и пројектант направи пројекат, зна да он може евентуално, као и свуда у свету, да одступи пет одсто, али не 20 до 30 одсто или да се изврши препројектовање које је потпуно ново у односу на претходни пројекат.

Инсистираћемо на пројектантском надзору и одговорности пројектаната, али и на одговорности Инжењерске коморе Србије, јер ако данас постоји 47.000 лиценци и ако је за 13 година одузето нешто више од десет лиценци, онда то говори да нешто није у реду, додала је она.

Михајловић је на састанку са представницима поменутих предузећа разговарала о квалитету пројеката и проблемима који се јављају током изградње великих инфраструктурних објеката у вези са пројектовањем.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs