Ниш, 28. јул 2014. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је данас у Нишу да је у наредном периоду важно да се, уз довољно политичке храбрости и консултације са пријатељима на Истоку и Западу, обезбеди да Србија не буде највећа жртва напетости у односима између САД, ЕУ и Русије.
 |
Фото: Танјуг |
Дачић је на делу свечане седнице Владе отвореном за медије оценио да ће избалансирана политика Владе Србије када је реч о сукобима у Украјини у наредном периоду бити на испиту јер наилази на отпор у земљама које желе брз улазак Србије у ЕУ.
Србија, како је подсетио, уколико жели да реализује свој спољнополитички приоритет, а то је чланство у ЕУ, има обавезу да у предстојећем периоду до затварања Поглавља 31 обезбеди да проценат усаглашености њене спољне политике са спољном политиком ЕУ буде што виши.
Он је прецизирао да је у последњих сто дана Влада Србије од 14 спољнополитичких декларација ЕУ подржала 10, уз напомену да није могла да подржи четири декларације које се односе на санкције према Русији.
Према његовим речима, у наредном периоду могу се очекивати оштрије санкције које се тичу забране пословања руским компанијама.
То, како је додао, погађа наше државне и националне интересе не само зато што ће бити све већи притисак да се Србија придружи тим санкцијама, већ и због тога што ће пословање тих компанија у овом делу Европе бити доста тешко, тако да могу бити доведени у питање стратешки пројекти за које смо ми животно заинтересовани, као што је Јужни ток.
Дачић је подсетио на то да је Србија протеклих година успела да измени свој међународни положај и постане држава чија се реч поштује.
Први потпредседник Владе је истакао да ће наша земља наставити да у новонасталој деликатној спољнополитичкој позицији избалансираном политиком сачува свој европски пут и пријатељске односе са Русијом, а тако и економске интересе који из њих проистичу.
Србија, као земља која ће председавати ОЕБС-у и која води активну спољну политику, наставиће са проактивном улогом како бисмо спречили негативне рефлексије на нашу међународну позицију, рекао је он, уз напомену да су поремећени међународни односи такође претња реформским процесима у Србији.