Уб/Лајковац, 21. јул 2014. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић најавила је данас да ће ово министарство извођаче радова који се ангажују на важним инфраструктурним пројектима убудуће сврставати на црне и беле листе.
Михајловић је након ненајављеног обиласка деонице Уб–Лајковац, која треба да буде завршена до 30. новембра, истакла да је на читавој траси будућег аутопута према Црној Гори, од предвиђених 210 радника, данас затекла њих приближно 50.
Она је подсетила на то да је
држава продужила рок извођачима радова, предузећима “Планум“ и „Путеви Ужице“, под условом да до предвиђеног рока заврше ову деоницу дугу 12,5 километара, која се гради још од 2010. године.
Анексом уговора, како је подсетила, утврђено је да извођач радова мора да достави прецизну динамику, број радника који ће бити ангажовани, као и план радова.
Михајловић је истакла да држава неће толерисати овакве ствари, и упозорила на то да још једна оваква контрола, уз сличну ситуацију на терену, може довести до тога да извођач изгуби посао.
Није то жеља државе, а верујем ни радника, али ми морамо да уведемо ред, поручила је потпредседник Владе и поновила да Министарство неће дозволити да се неодговорно троши новац грађана, с обзиром на то да се радови на деоници Уб–Лајковац финансирају из буџета.
Према њеној оцени, уколико се у наредних месец дана ствари не буду одвијале према утврђеној динамици, држава ће имати проблем са извођачима радова.
На основу црних и белих листа извођача, све фирме које не буду поштовале рокове изгубиће посао и неће моћи да добију ниједан други у будућности, објаснила је она и напоменула да то предвиђа Конвенција 94 Међународне организације рада.
Михајловић је, говорећи о квалитету асфалта који се поставља, нагласила да Министарство чека извештај надлежног института како би се утврдило шта се десило са асфалтом који је постављен на мосту код Бешке.
Она је подсетила на то да су у претходном периоду постојали и проблеми са квалитетом пројеката, и додала да ће нови закон о планирању и изградњи предвидети да и пројектанти морају да дају гаранције за своје пројекте.
Више се не сме догађати да се пројекти накнадно мењају за чак 20 до 30 одсто, с обзиром на то да се на тај начин драстично повећава цена радова, закључила је Михајловић.