Београд, 17. јул 2014. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Златибор Лончар саопштио је данас да је у нашој земљи 22,1 одсто одраслог становништва и 13,7 одсто деце гојазно, 34,7 одсто становништва свакодневно пуши, док 54 одсто стално или повремено конзумира алкохол.
|
Фото: Танјуг |
Лончар је на представљању прелиминарних резултата истраживања здравља становништва Србије 2013. године истакао да је ово истраживање усклађено са европским стандардима, што ће омогућити Србији да се упореди са осталим европским земљама.
Он је прецизирао да је у односу на 2006. годину, када је последњи пут спроведено истраживање, број гојазног одраслог становништва повећан са 17,3 на 22,1 одсто, док је број гојазне деце увећан са 8,5 на 13,7 одсто.
Ови подаци говоре о томе да у наредном периоду треба посветити велику пажњу решавању овог јавно-здравственог проблема, и то укључивањем свих чинилаца друштва – породице, државне власти, локалних самоуправа и здравствених радника, указао је министар.
Ресорно министарство ће, како је нагласио, кроз појачане мере превенције и промоцију здравих стилова живота радити на заједничком циљу, а то је боље здравље грађана Србије.
Лончар је истакао да је, поред гојазности, забележен и тренд повећања повременог или сталног конзумирања алкохола са 40 на 54 одсто.
Главни истраживач на пројекту Јасмина Грозданов навела је да је проценат одраслог становништва које пуши свакодневно или повремено повећан са 33 одсто на 34,7 одсто, што представља благи пораст, али није статистички значајно повећање.
Грозданов је објаснила да је на листи болести које најчешће муче становништво Србије на првом месту повишен крвни притисак, који има 47,5 одсто одраслог становништва, затим масноће у крви, дијабетес и депресија.
Лекове које им је преписао лекар на рецепт у периоду од две недеље пре испитивања користило је 43,4 одсто становништва, док је 27 одсто становника употребљавало лекове и биљна средства која им нису преписана, навела је она.
Према њеној оцени, охрабрује податак да је повећана свест код становништва о утицају различитих фактора ризика који имају неповољне ефекте на здравље, као и да је у односу на претходно истраживање забележено да деца више конзумирају млеко, воће и поврће, док је физичка активност остала на истом нивоу као и 2006. године.
Министарство здравља је уз подршку Светске банке прошле године спровело истраживање здравља на репрезентативном узорку становништва Србије, а подаци су добијени анкетирањем 6.500 домаћинстава и 15.999 чланова домаћинстава.