Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Издвојене теме > Првих годину дана рада Владе Србије изабране 3. марта 2004. године > Министарство за дијаспору

Министарство за дијаспору

Конгрес српског уједињења у Вашингтону
Од формирања Министарства за дијаспору Републике Србије 28.02.2004. године, новог министарства Владе РС, урађени су обимни послови на обезбеђењу простора, реновирању истог, основном опремању, у функцији успешног рада министарства, чији рад је обезбеђен пресељењем у пословну зграду Васе Чарапића 20, новембра 2004. године. Устројен је рад министарства израдом и усвајањем основних правних аката неопходних за рад државног органа.

За своје активности Министарство је добило благослов његове светости Патријарха српског господина Павла који је 21.06.2004. године примио делегацију министарства предвођену министром проф. др Војиславом Вукчевићем, а 12.02.2005. као изасланик његове светости, просторије министарства, је освештао Његово Преосвештенство Владика шабачко-ваљевски господин Лаврентије.

Министарство обавља послове везане за утврђивање положаја, индивидуалних и колективних права држављана Републике Србије који живе изван државне заједнице СЦГ као и Срба избеглих и протераних са простора бивше СФРЈ, који не бораве у Републици Србији, стварање услова за укључивање дијаспоре у живот Републике Србије, од статусних права, имовинских као и стварање услова за укључивање дијаспоре у економски систем и токове у матици, као и стварање базе података о свим релевантним организацијама и удржењима дијаспоре у свету.

Конзулат СЦГ у Вуковару (30. јун 2004.)
ЗАКОНОДАВНЕ АКТИВНОСТИ:

Министарство за дијаспору покренуло је следеће иницијативе за доношење нових и измену и допуну постојећих законских решења од важности за положај и права држављана РС који живе изван државне заједнице:

- Иницирали смо доношење Закона о држављанству и на преко 50 трибина и јавних расправа у земљи и дијаспори појаснили нацрт закона и погодности које ће им закон донети, а исти је усвојен у Републичкој скупштини 14.12.2004. године.

- Иницирали смо измену и допуну Закона о војсци, којом предлажемо да војни обвезници ван државне заједнице, на либералнији начин одуже дуг према земљи, не одричући се нашег држављанства. Предложене мере су: откуп војног рока, скраћење војног рока, периодично служење и алтернативно служење војног рока. У том контексту омогућен је несметан долазак војних обвезника из иностранства у СЦГ за празнике, или по другој потреби, а без привођења на граници,а у садејству са нашим ДКП-еима да се против њих обуставе кривични поступци уколико су покренути.

- Инициран је предлог закона о изменама и допунама Закона о избору народних посланика, а уважавајући предлоге наших људи у дијаспори, да дијаспори буде омогућено гласање и путем електронске поште и писама.

- Министарство тренутно ради на пројекту «Правно уређење положаја српске дијаспоре» кроз израду Предлога закона о дијаспори у којем смислу су остварени контакти са Институтом за упоредно право.

- Имајући у виду предстојећи рад на Уставу РС, министарство је у поступку припреме материјала који ће предложити Комисији за израду устава, а којим се стимулише обавеза матице да штити и заштити права и интересе држављана РС ван Србије.

- Припремамо и предлог Декларације, коју ћемо предложити на усвајање Народној скупштини РС, којом би се изразило друштвено и политичко опредељење Србије да спроводи програм сарадње и помоћи српској националној мањини у земљама непосредног окружења где Срби имају статус националне мањине.

Министар дијаспоре Војислав Вукчевић у посети патријарху Павлу
ОСТАЛЕ ВАЖНЕ АКТИВНОСТИ:

- Покренута је иницијатива за царинске олакшице за увоз ствари и опреме наших људи из дијаспоре ради обављања привредних делатности у Републици Србији и уопште за повратнике,на чему ће се још интензивније радити у 2005. години.

На нашем сајту се као линк налази пакет информација о царинским и прописима-Шта треба знати при уласку у Србију.

- Учествовали смо у закључивању међународног споразума СЦГ са БЈР Македонијом о заштити српске мањине у тој суседној земљи.

- Земљама Европске уније, САД и другим западним земљама предложили смо укидање визног режима за држављане СЦГ.

- Затражили смо од надлежних државних органа изналажење начина за повраћај дијаспори новца прикупљеног за обнову земље, а који је остао «заробљен» у стечајној маси домаћих банака како би био употребљен за помоћ прогнаницима са Косова и Метохије.

- Заједно са Министарством за просвету и израду уџбеника иницирали смо и финансијски помогли да допунске школе на српском језику у иностранству добију уџбенике и наставна средства и то у Албанији и Македонији, а у току је и реализација за ученике у Хрватској.

- Помогли смо одржавање манифестације «Моба 2004» у манастиру Сокоград за српку децу из целог света.

- Финансијски смо помогли одржавање видовданских свечаности у Мађарској као и:
- опремање библиотеке у Барањи,
- објављивање књиге песама имигранта Драгише Кашиковића,

- у сарадњи са Удружењем књижевника Србије установили књижевну награду «Арсеније Чарнојевић» за наше писце из дијаспоре који пишу на српком, учествовали смо на сајму књига и у октобру 2004. године доделили награде у Влади Републике Србије

- На предлог нашег министарства, по први пут су високим државним орденима СЦГ одликовани представници српског народа у свету: научници, уметници, привредници и хуманитарни прегаоци, са пригодним поклоном «Монографија Србије».Министарство је такође приредило културно уметничким програм у својим просторијама.

- Одржавамо редовну сарадњу са најзначајнијим српским организацијама у дијаспори: Конгрес српског уједињења из САД, СНО из САД, Савезом Срба у Румунији, Самоуправом Срба у Мађарској, Савезом српских друштава Словеније, Удружењем «Морача – Зорафа» из Скадра, Скупштином дијаспоре из Француске, Скупштином дијаспоре из Немачке.

- Министарство је у протеклом периоду остварило службена путовања: у САД, Канаду, Немачку, Данску, Шведску, Енглеску, Холандију, Италију и Аустрију.Такође смо посетили Србе у Румунији, Македонији, Хрватској, Мађарској и Албанији.

- Посета делегације министарства Сједињеним Америчким државама, поготову на Економском форуму Конгреса српског уједињења, довела је до узвратне посете америчких бизнисмена на челу са господином Родом Благојевићем – Гувернером државе Илинојис.

-Угледни адвокат у пензији господин Бранко Милиновић уз помоћ овог министарства реализује изградњу Центра за бригу о старима у селу Цветојевац код Крагујевца (oбим инвестиције 7 мил.U$)

- Изградили смо садржајан, информативан и интерактиван интернет сајт, који се континуирано дневно ажурира – www.mzd.sr.gov.yu. Могућност обраћања, постављања питања и тражења одговора електронским путем је устаљена пракса министарства. У том смислу је организован интерактивни chat (чет) форум по принципу питање – одговор директно са министром.

О наведеним активностима министарство редовно обавештава Владу Републике Србије путем интерне мреже www.agenda.sr.gov.yu као и појачаном и по нашој оцени успешној сарадњи са канцеларијом за медије Владе РС.

Програм рада за 2005. годину

Уручивање награда нашој деци из дијаспоре на манифестацији "Моба" у Соко Граду
ЗАКОНОДАВНЕ АКТИВНОСТИ:

- Уставна промена у делу основних одредби-посебан члан којим ће се дефинисати обавеза матице да штити и заштити права и интересе држављана ван Републике Србије;

- Предлог Декларације за Народну скупштину РС, којом би се изразило друштвено и политичко опредељење Србије да се спроводи програм сарадње и помоћи српској националној мањини у земљама непосредног окружења где Срби имају статус националне мањине;

- Израда предлога Закона о правном уређењу положаја српке дијаспоре: организовање стручних расправа, учествовање представника државних органа, Народне скупштине, научних радника као и представника дијаспоре;

- Планирамо да у сарадњи са Министарством правде РС и Министарством за људска и мањинска права СЦГ дамо иницијативу за закључење билатералних уговора о статусу националних мањина са земљама у региону по угледу на споразуме закључене са Мађарском и Румунијом везано за обавезну примену Оквирне конвенције за заштиту националних мањина (Стразбур 1994. ратификован у СРЈ 1998.).

- У плану је да са истим министарством ради на измени и давању иницијативе на закључењу билатералних уговора у области правног саобраћаја, пружању правне помоћи између држава учесница.

- Интеграција са препорукама Савета Европе у правни систем земље, активним учешћем у формираним комисијама као и на разради института за међународна права (колизионих норми, института реципроцитета, признања страних судских одлука) а све у сврху олакшања правног саобраћаја;
- Инсистираће се на уградњи одредаба о достави путем електронске поште у процесним законима, имајући у виду уредно достављање када је оно ван земље;

- Припрема иницијатива за измену корпуса изборних закона у делу који се односи на начин гласања – гласање електронском поштом;

- Давање иницијативе за потпуно регулисање права наших људи у дијаспори у области пензијског и нвалидског осигурања, у земљама у којима не постоје билатерални споразуми (Канада)

Освештење зграде Министарства за дијаспору
ОСТАЛЕ АКТИВНОСТИ:

- Област економских питања сарадње са дијаспором као приоритет има:
- могућност и преспектива укључивања дијаспоре у развој српске пољопривреде и
- укључивања исте у светску тржишну утакмицу; пројекат у марту у сарадњи са ЕDMC- Центром за праћење европског развоја (скуп 10.3.-Хотел Хајат)
- одабир и повезивање дијаспоре у смислу инвестиционих потреба општина у Србији, ради што бољег презентовања;понуде за улагања и потребе општина презентоваће се и на сајту министарства (већ започето)
- сагледавање и прикупљање иницијатива дијаспоре за поступке и мере које ће донети олакшице у унутрашњем и међународном промету роба и услуга уважавајући њихова досадашња искуства (олакшан увоз)
- Спровођење кампање за повећан број ученика допунским школама на српском језику;
- Предлог МИП-у СЦГ за отварање генералних конзулата у Скадру и Ванкуверу;
- Oбјавивање књиге ″Никола Тесла-Србин који је задужио човечанство″ са организацијом симпозијума о значају Теслиног дела за човечанство;
- Учешће на сајму књига и додела књижевних награда «Арсеније Чарнојевић» зa дела на српском језику и новоустановљене за писце из дијаспоре који пишу на страном језику «Стојан Стив Тешић»;
- Oтварање рестаурираног објекта у центру главног града Македоније «Српка кућа» чију обнову је помогло неколико министарстава;
- Промоција стваралаштва Срба из Румуније у Београду;
- Чачак поздравља дијаспору-2005.- традиционална манифестација у Чачку, организатор
СО Чачак, покровитељ Министарство за дијаспору;
- Иницијатива за отварање културно-информативног центра у Бечу, и у Торонту где живи преко 100 хиљада наших људи;
- Фолклоријада 2005, финална смотра најбољих КУД-ова из Европе који се
традиционално одржава дуги низ година, ове године у Штутгарту у јуну, Министарство за дијаспору је покровитељ манифестације;
- У плану су и пројекти:
- «Студирај у Србији»,
- ″ Учимо српски језик преко интернета″
- програм размене деце из дијаспоре и отаџбине у току распуста
- одлазак талентоване деце из Србије на усавршавање уз подршку и организацију српске дијаспоре, утицајних појединаца и Министарства за дијаспору


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs