Београд, 11. јул 2014. године – Директор Канцеларије за помоћ и обнову поплављених подручја Владе Републике Србије Марко Благојевић саопштио је данас да укупна процењена штета изазвана поплавама у Србији износи милијарду и 532 милиона евра.
|
Ана Илић и Марко Благојевић |
Благојевић је на конференцији за новинаре поводом представљања Извештаја о процени потреба за опоравак и обнову поплављених подручја, информација о донаторској конференцији која ће 16. јула бити одржана у Бриселу, као и прегледа досадашњих активности Канцеларије, истакао да ће најзначајнији партнер у обнови земље бити Европска унија.
Сви грађани који су остали без својих домова добиће кров над главом, при чему ће прва усељења почети половином августа, поновио је он и изразио очекивање да ће следеће недеље бити усвојен закон о обнови земље.
Благојевић је упутио позив локалним самоуправама да
до 14. јула доставе извештаје о категоризацији оштећења и броју лица којима је потребна помоћ, и нагласио да оне општине које то не учине до наведеног рока неће ући у обрачун за накнаду штете.
Директор Канцеларије за помоћ и обнову поплављених подручја указао је на то да је велика штета причињена енергетском сектору, за чију је санацију потребно више од 210 милиона евра.
Такође, како је истакао, поплаве и клизишта довели су до потпуног уништења више од 400 стамбених јединица, док је приближно 17.000 станова и стамбених јединица претрпело делимична оштећења, при чему се износ штете у стамбеном сектору процењује на 227 милиона евра.
Благојевић је прецизирао да су оштећена и 74 објекта здравствене заштите, укључујући и амбуланте, домове здравља и клинике, док је у области образовања нанета штета на 35 предшколских, школских и средњошколских установа.
Он је, када је реч о међународној помоћи, подсетио на то да су на припремној конференцији у Паризу учествовале 43 земље, које ће наредне недеље саопштити колико су средстава спремне да издвоје за Србију.
Помоћник директора Канцеларије за европске интеграције Владе Републике Србије Ана Илић истакла је да наша земља за сада од ЕУ може да очекује 30 милиона евра из пренамењених средстава, који ће бити усмерени на становање и директну подршку пољопривредним произвођачима.
Илић је објаснила да је Србија у фази програмирања 50 милиона евра из претприступне помоћи за 2014. годину, уз напомену да су у току и разговори са Немачком, Шведском и осталим партнерима из Европске уније.
Извештај о процени потреба за опоравак и обнову поплављених подручја сачињен је у периоду од 10. јуна до 10. јула, по званичној методологији за процену потреба ЕУ, УН и Светске банке.
Овај документ припремиле су мешовите радне групе надлежних министарстава Владе Србије и експертских тимова међународних организација, чији је рад координирала Канцеларија за помоћ и обнову поплављених подручја.
Поменути извештај биће представљен и на донаторској конференцији у Бриселу 16. јула.