Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Интензивирање активности у оквиру Стратегије ЕУ за Подунавље

Интензивирање активности у оквиру Стратегије ЕУ за Подунавље

Београд/Беч. 26. јун 2014. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић истакао је данас на састанку министара иностраних послова подунавских земаља у Бечу да Србија придаје посебан значај и активно учествује у остваривању Стратегије ЕУ за Подунавље.

Фото: mfa.gov.rs

Званични сајт Владе Србије преноси излагање првог потпредседника Владе у целини:

„Господине председавајући,
Поштоване колеге,
Екселенције,
Даме и господо,

Пре свега, желео бих да искажем захвалност нашим домаћинима на организацији овог важног састанка и на њиховом љубазном гостопримству. Ово је други пут овог месеца да се састајемо у Бечу и разговарамо о веома важним стратешким питањима у оквирима регионалне сарадње, којој Република Србија придаје посебан значај.

На почетку, још једном, у име Републике Србије желим да пренесем захвалност свим овде окупљеним земљама на демонстрираној солидарности са Србијом, која је недавно погођена катастрофалним поплавама. Оно са чиме смо се у Републици Србији суочили током недавних природних непогода говори у прилог изузетне важности даљег јачања активности у оквиру Стратегије ЕУ за Подунавље како у области сарадње, тако и на плану спречавања, заштите и санирања последица поплава.

Помоћ коју су земље региона пружиле Републици Србији, али и нашим суседима погођеним поплавама, показује да смо ми у региону једни другима најближи. Управо на том виђењу се заснива наше опредељење за јачање свих видова регионалне сарадње која је један од спољнополитичких приоритета Републике Србије, што подразумева и наше активно учешће у бројним регионалним иницијативама и процесима.

Искуства стечена у оквиру Централно-европске иницијативе, Регионалног савета за сарадњу, Процеса сарадње у југоисточној Европи, Јадранско-јонске иницијативе, Стратегије ЕУ за Јадранско-јонски регион коју управо стварамо, и другим регионалним механизмима сарадње, могу бити од изузетне користи и за Стратегију ЕУ за Подунавље.

Регионалну сарадњу, такође, видимо и као део процеса нашег бржег приступања Европској унији, чему је Република Србија у потпуности посвећена, у дубоком уверењу да је процес европске интеграције најбољи и најефикаснији начин за постизање стабилности, просперитета, безбедности и трајног мира у нашем региону.

Са задовољством могу да констатујем да Република Србија придаје посебан значај и активно учествује у остваривању Стратегије ЕУ за Подунавље. Као подунавска земља и земља на путу ка чланству у Европској унији, Србија поздравља пуноправно учешће Европске комисије у заједничким активностима Стратегије ЕУ за Подунавље, што значајно доприноси успеху тог документа. Са своје стране, желимо да дамо пун допринос остваривању циљева Европе 2020, иако наша земља још није чланица ЕУ.

У оквиру Стратегије ЕУ за Подунавље Република Србија увелико спроводи значајне пројекте, као што су реконструкција Жежељевог моста у Новом Саду у вредности од 45 милиона евра, ревитализација Голубачке тврђаве у вредности од 6,5 милиона евра, изградња система водоснабдевања Великог Градишта у вредности од 4,4 милиона евра, ремедијација Великог Бачког канала у вредности од 10 милиона евра, увођење речног информационог система на Дунаву у вредности од 10 милиона евра, и слично.

У оквиру ИПА Програма прекограничне сарадње Србија–Румунија, први пут је реализован наменски позив за прикупљање пројеката везаних за Дунавску стратегију, и то у оквиру приоритета – управљања еколошким ризицима, у вредности од 7 милиона евра. Такође, и кроз ИПА Програм прекограничне сарадње Србија–Мађарска, Дунав је препознат као хоризонтални приоритет.

Желим да подсетим на то да је одговорност нас као министара иностраних послова да наставимо политичко усмеравање и сарадњу са надлежним структурама Европске комисије како би се обезбедили ефикасно планирање и стратешка координација у оквиру Стратегије ЕУ за Подунавље.

Верујем да ћете се сложити са мном да је у циљу остваривања даљег напретка потребно да се наша непосредна сарадња усредсреди на политичка питања од посебног значаја, чиме би се осигурала ефикасна и делотворна координација са другим релевантним политикама, програмима и инструментима, а све у циљу даље афирмације и успешног спровођења програма и пројеката у оквиру Стратегије ЕУ за Подунавље.

Ми као министри иностраних послова, осим наших непосредних активности, треба да подстакнемо и наше колеге из других ресорних министарстава да се још активније укључе у активности везане за Стратегију ЕУ за Подунавље.

Ова стратегија представља свеобухватан механизам у који треба активно и што шире укључити све заинтересоване делове друштва, на свим нивоима, имајући у виду њен не само политички, већ и шири друштвени значај: привредни, економски, саобраћајни, културни и друго.

Ближа и инклузивнија сарадња, уз што ефикасније управљање Стратегијом, треба да буде један од кључних приоритета овог форума, али и у контексту припрема за наше наредно окупљање, на 4. годишњем форуму у Улму наредне године.

Драге колеге, пуно посла је испред нас. Заједно можемо постићи много више него свако од нас појединачно. Србија ће наставити свој ангажман као одговоран и предан партнер на којег можете да рачунате", наводи се у обраћању првог потпредседника Владе.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs