Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Нови софтвер "Асепа" за развој е-управе

Нови софтвер "Асепа" за развој е-управе

Београд, 25. јун 2014. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић изјавио је данас да наука треба да буде стуб развоја наше земље, уз оцену да улагања у ову област морају бити повећана.

Фото: tanjug.rs

Љајић је на представљању програма "Асепа" подсетио на то да тренутна улагања наше државе у науку износе 0,3 одсто бруто друштвеног производа (БДП), док у земљама ЕУ просечно улагање у ту област достиже приближно два одсто БДП-а.

Он је објаснио да поменути софтвер, који су развили српски инжењери из компаније "Asseco SEE", представља једно од најсвеобухватнијих системских решења за управљање документима у јавном сектору.

Према његовим речима, овај софтвер, који је проглашен за најиновативнији на престижном сајму информационо-комуникационих технологија у Лас Вегасу, побољшава ефикасност рада и значајно снижава трошкове јавног сектора и на тај начин доприноси увођењу концепта електронске управе у Србији.

Потпредседник Владе је указао на то да информационо-технолошки сектор који запошљава младе и стручне људе, уз енергетику, пољопривреду, инфраструктуру, наменску и аутомобилску индустрију, треба да постане сектор на којем се заснива економски развој наше земље.

Сектор информационих технологија у Србији не може да се развија без помоћи државе, указао је Љајић и нагласио да је смањење парафискалних намета најважнија мера коју компаније из те области очекују од државе.

Он је подсетио на то да је у прошлој години вредност извезеног софтвера из Србије износила више од 230 милиона евра, што је за 30 одсто више него у 2012. години, уз напомену да сви параметри показују да су потенцијали у тој области много већи.

Директор Регулаторне агенције за електронске комуникације (РАТЕЛ)
Милан Јанковић истакао је да ова агенција већ примењује софтвер "Асепа", захваљујући којем је комуникација са институцијама јавног сектора олакшана, док је радни процес у потпуности аутоматизован.

Анализом рада РАТЕЛ-а закључено је да се више од 80 одсто послова може сврстати у такозвану процесну обраду предмета, при чему се поменути софтвер може применити у свим органима локалне и државне управе, објаснио је Јанковић.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs