Београд, 16. јун 2014. године – Министар привреде у Влади Републике Србије Душан Вујовић изјавио је синоћ да ће Влада настојати да не смањује пензије, али да се с друге стране морају умањити трошкови и повећати ефикасност пословања у јавним предузећима.
|
|
|
Фото: Радио-телевизија Србије |
Вујовић је у интервјуу за Радио-телевизију Србије (РТС) најавио да ће у јулу бити донети закони о стечају, о приватизацији и подстицајима за улагања, уз напомену да је и приватизација "Телекома" извесна.
Ови закони, пре свега закони о приватизацији и стечају, омогућиће решавање проблема за 170 предузећа у реструктуирању, с обзиром на то да ће понудити много брже, ефикасније и транспарентније процедуре, било да се иде у приватизацију било да се иде у стечај, објаснио је он.
Према његовим речима, предузећа могу кренути путем опоравка и изласка из стечаја, или могу кренути у поступак стечаја који води банкротству, односно ликвидацији, при чему ће радницима прво бити понуђен социјални програм.
План Министарства, како је навео, јесте да се са свим предузећима у процес уђе до краја године, а докле ће се стићи на том путу зависи од спровођења закона о приватизацији и стечају.
Када јеч реч о смањењу плата у јавном сектору за 10 одсто, министар је објаснио да ће Влада учинити све да минимизира негативне социјалне ефекте који утичу на тражњу, али и на расположење грађана.
Циљ ресорног министарства јесте да минимизира потребу смањења пензија и плата, тако што ће у јавним предузећима наћи области где је могуће уштедети и остварити трајне позитивне ефекте на буџет, објаснио је Вујовић.
Он је прецизирао да ће трошкови у јавним предузећима бити смањени тако што ће доћи до промене процедуре постављања менаџмента и процедуре пословања, уз оцену да у већини јавних предузећа постоји огромни простор за смањење дефицита, односно за смањење трошкова.
Министар је изразио очекивање да ће српска привреда оживети реализацијом инвестиција о којима се тренутно разговара, уз напомену да су инвеститори тренутно заинтересовани за неколико крупних пројеката.
Преурањено је говорити, али имам позитивна очекивања за Железару Смедерево, РТБ Бор, "Србијагас", "Електропривреду Србије" и "Симпо", рекао је он и указао на то да инвеститори схватају да је Србија одлучно кренула у промену привредног амбијента, због чега показују интерес.
Вујовић је указао на то да од нас самих зависи којом ћемо брзином успети да се припремимо за промену привредног амбијента, и изразио очекивање да ћемо до краја године имати четири или пет крупних завршених послова.