Београд, 12. јун 2014. године – Министар пољопривреде и заштите животне средине у Влади Републике Србије Снежана Богосављевић-Бошковић саопштила је да укупна вредност уговора за спровођење програма „Водоснабдевање и пречишћавање отпадних вода у општинама средње величине у Србији III“ износи 60,8 милиона евра.
|
|
|
Снежана Богосављевић-Бошковић |
|
Фото: infobiro.tv |
Богосављевић-Бошковић, која је присуствовала потписивању уговора између градоначелника Крушевца, Врања, Ужица и директора комуналних предузећа за водовод и канализацију са представницима Немачке развојне банке КФВ, прецизирала је да је ова банка обезбедила 46 милиона евра, док је 14,8 милиона евра опредељено из ИПА фондова ЕУ.
Ова банка, како је објаснила, одобрила је кредит по ниској каматној стопи од два одсто за реализацију пројекта, што ће помоћи у испуњавању високих стандарда и препорука које су један од услова за прикључење Србије ЕУ.
Она је навела да укупна вредност програма који је до сада реализован у области сакупљања отпада и пречишћавања отпадних вода износи 150 милиона евра.
Амбасадор Немачке у Србији Хајнц Вилхелм оценио је да поменути уговори имају изузетан значај за побољшање заштите животне средине у Србији.
Он је подсетио на то да град Београд, који има више од 2,5 милиона становника, нема уређаје за пречишћавање отпадних вода, које одлазе у Дунав и угрожавају и грађане и животну средину.
Вилхелм је изразио задовољство због тога што је Немачка развојна банка омогућила кредите и средства за ову намену, уз напомену да је Немачка уједно и највећи донатор у Србији.
Шеф Сектора за информисање и медије у Делегацији ЕУ у Србији Рамунас Јанушаускас указао је на то да се у Србији и даље пречишћава само од пет до десет одсто отпадних вода, чиме се загађују изворишта пијаће воде и животне околине.
Директор Канцеларије немачке развојне банке у Београду Јирген Велшоф најавио је да ће ова институција данас имати иницијални састанак са представницима још осам општина из Србије са којима ће разговарати о реализацији пројеката водоснабдевања и пречишћавања отпадних вода.
Велшоф је прецизирао да ће у програму „Водоснабдевање и канализација у општинама средње величине у Србији V“ учествовати Ваљево, Стара Пазова, Кикинда, Параћин, Аранђеловац, Прокупље, Врбас и Књажевац.