Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Новим законом до боље заштите потрошача

Новим законом до боље заштите потрошача

Београд, 9. јун 2014. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић изјавио је данас да се најважнија новина у Предлогу закона о заштити потрошача односи на укидање судских такси за потрошачке спорове чија је вредност мања од 500.000 динара.

Фото: Фонет

Љајић је, образлажући предложени закон у Скупштини Србије, објаснио да ће на овај начин потрошачи бити подстакнути да се изборе за своја права и судским путем, што до сада није био случај јер су судске таксе биле високе.

Овим документом, како је навео, предвиђено је и формирање националног регистра потрошачких приговора који ће прикупљати све информације о приговорима и решеним потрошачким споровима.

Према његовим речима, међу новинама јесте и то да се тржишној инспекцији враћају одређена овлашћења која подразумевају изрицање новчаних санкција.

Нови закон о заштити потрошача биће четврти од 2002. године, што потврђује да је реч о динамичној области, навео је он, уз оцену да је закон из 2011. године пружио сасвим задовољавајући оквир заштите, али да је пракса показала да је у многим деловима био неприменљив.

Према предложеном законском решењу, потрошач може да одустане од куповине на даљину уколико то жели, рок за рекламације се скраћује са 15 на осам дана, док је рок за испоруку робе 30 дана, прецизирао је Љајић.

Такође, како је додао, потрошачи који имају примедбу на купљену робу моћи ће шест месеци после куповине да траже повраћај новца, замену или поправку, а повраћај новца биће у року од 30 дана.

Љајић је образложио и измене и допуне Закона о електронских комуникацијама, којима је предвиђено спајање Републичке агенције за електронске комуникације (РАТЕЛ) и Републичке агенције за поштанске услуге (РАПУС) у једну агенцију која ће се бавити истом делатношћу.

Један од разлога за измене поменутог документа, како је објаснио, јесте тај што је Уставни суд утврдио да су поједине одредбе закона које се односе на задржане податке неуставне зато што се ради о повреди права на тајност комуницирања корисника електронских комуникација.

Он је подсетио на то да су ове податке до сада могле да користе службе безбедности и МУП-а, а сада ће ови, такозвани задржани подаци моћи да се користе само уз одлуку суда уколико су неопходни за вођење кривичног поступка и ради заштите интереса Србије, и то у ограниченом периоду.

Љајић је најавио да је планирано да држава помогне грађанима да добију уређаје за праћење дигиталног сигнала, али није прецизирао како ће то бити спроведено.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs