Београд, 5. јун 2014. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић изјавила је данас да штета од поплава на путевима првог и другог реда у Србији износи 40 милиона евра.
 |
Зорана Михајловић и Недељко Чубриловић |
Фото: Танјуг |
Михајловић је, отварајући Први српски конгрес о путевима, истакла да још нема потпуних података за штету на локалним путевима, и додала да је план да се све последице поплава у путној инфраструктури отклоне до краја октобра.
Она је указала на то да ће у наредном периоду ресорно министарство више пажње посветити питањима безбедности на путевима јер је то узрок великог броја саобраћајних несрећа.
Према њеним речима, проценат асфалтиране мреже у нашој земљи најнижи је у региону и износи 62 одсто, док је то у Црној Гори 64, Македонија 85 и Хрватској 87 одсто.
Михајловић је указала на то да су јуче тимови Владе Србије почели да обилазе локалне самоуправе, где ће процењивати степен оштећења кућа, локалне инфраструктуре, канализације и топлотне мреже.
Прве процене, како је саопштила, показују да је 1.500 кућа уништено у потпуности, при чему оне морају да буду изграђене до јесени.
Она је додала да ће, такође, бити пронађен начин да се санирају куће које су делимично оштећене, било давањем помоћи у новцу, било у грађевинском материјалу.
Министар саобраћаја и веза Републике Српске Недељко Чубриловић истакао је да, према прелиминарним подацима, штета од поплава на путној инфраструктури у Републици Српској износи више од 40 милиона евра.
Чубриловић је указао на то да су развијена путна инфраструктура, управљање путевима и брига о безбедности саобраћаја важни предуслови за развој привреде, трговине, туризма и друштва уопште.
Он је навео да без развијене и поуздане путне инфраструктуре нема напретка, и додао да је Република Српска управо зато препознала важност развоја инфраструктурних објеката, посебно аутопутева.
Директор Јавног предузећа “Путеви Србије” Зоран Дробњак навео је да је и даље непроходан пут од Крупња до Лознице, али да за мештане Крупња постоји алтернативни правац преко Завлаке.
Дробњак је саопштио да је примарни задатак да се помогне локалној самоуправи у санирању путева јер је сезона бербе малина, које треба да се допреме до хладњача.