Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Заједничке активности региона у борби против заразних болести

Заједничке активности региона у борби против заразних болести

Моровић, 27. мај 2014. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Златибор Лончар, министар здравља Републике Хрватске Рајко Остојић и министар здравља и социјалне заштите Републике Српске Драган Богданић договорили су данас заједничку стратегију на спречавању зараза и епидемија које прете након поплава, са којом ће наступити пред ЕУ и Светском здравственом организацијом (СЗО).

Фото: Танјуг

Лончар, Остојић и Богданић су на заједничкој конференцији за новинаре у Моровићу, одржаној поводом поплава које су захватиле подручја Србије, Хрватске и Републике Српске, истакли да је постигнут договор о томе да се све институције на овим просторима ставе у функцију заједничког деловања како се према ЕУ и СЗО не би излазило са различитим ставовима и захтевима.

Лончар је навео да ће Србија, Хрватска и Република Српска имати на располагању сва техничка средства, као и сателите ЕУ на основу којих ће се добијати подаци о угрожености подручја, дубини воде, атмосферским приликама и временској прогнози.

Такође, он је навео да ће нам бити на располагању и подаци о томе када је најпогодније да се почне запрашивање комараца.

Министар је нагласио да се мора урадити све како би се спречила појава зараза и епидемија којима погодује влага и ово доба године, и додао да је комуникација између министарстава здравља у региону интензивна већ неколико дана.

Лончар је указао на то да су се стекли услови да се у петак, 30. маја почне са запрашивањем комараца из ваздуха на свим подручјима угроженим од поплава у региону.

Ова акција, како је објаснио, биће спроведена авионима из земаља региона, Мађарске и Немачке, под покровитељством ЕУ и СЗО.

Министар је нагласио да ће повратак становника у Обреновац бити безбедан тек након што се оспособи канализација у том граду.

Лончар је рекао да повратак није безбедан уколико канализација не буде поправљена, јер постоји велика опасност од појаве заразних болести и епидемија.

Остојић је указао на то да су здравствени радници у Србији, Хрватској и Републици Српској апсолутно сагласни са тим да је неопходно запрашивање комараца из ваздуха.

Он је рекао да је питању простор од најмање 100.000 хектара, а када се добију сателитски подаци вероватно ће се утврдити да је тај простор и већи.

Када је реч о Хрватској, Остојић је навео да је ситуација стабилна и да нема груписања болести и забележених епидемија, и додао да се на попљављеном подручју у Хрватској предузимају све могуће противепидемијске мере.

Богданић је оценио да је најтеже стање у Шамцу и неким селима у општини Бијељина, док је Добој потпуно девастиран град.

Он је нагласио да до сада у Републици Српској није забележена појава заразних болести, и додао да су предузете све мере на терену како би се спречиле и откриле евентуалне заразе.

Директор Института за јавно здравље Србије “Др Милан Јовановић Батут” Драган Илић истакао је да је у оваквим ситуацијама најважније да је вода исправна за пиће, као и да се испоштују савети здравствених служби.

Илић је подсетио на то да је до сада у Србији извршена дезинфекција, дезинсекција и дератизација више од 1.000 кућа, и упутио позив становништву да се не враћа у своје домове док се та врста заштите не обави до краја.

Он је нагласио да једна од већих опасности прети од индивидуалних бунара, и упозорио на то да се вода из њих не користи за пиће, нити за друге потребе становништва, док се не обави анализа њеног квалитета.

Пре састанка у Моровићу, министри здравља Србије, Хрватске и Републике Српске обишли су Жупању у Хрватској – угрожено подручје које се налази уз границу са Србијом, а након састанка у Моровићу упутили су се у Републику Српску.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs