Београд, 27. мај 2014. године – Министар финансија у Влади Републике Србије Лазар Крстић изјавио је данас да је Србија зајам од милијарду долара од Владе Абу Дабија добила под веома повољним условима и да ће то имати позитиван ефекат на инвеститоре.
 |
Фото: Фонет |
Крстић је, образлажући Предлог закона о ратификовању зајма између Владе Србије и Владе Абу Дабија од милијарду долара у Скупштини Србије, рекао да нам добри политички односи отварају могућност да остваримо овакве услове, што није случај ни са једном земљом у региону.
Он је рекао да овај зајам има позитиван ефекат у смислу смиривања инвеститора и одржавања обећања.
У односу на референтне каматне стопе по којима бисмо се сада задуживали, овај зајам доноси уштеду од 300 милиона долара на рачун камата које бисмо исплаћивали 10 година, навео је министар.
Према његовим речима, сарадња са Уједињеним Арапским Емиратима (УАЕ) напредује и ово је прва од неколико транши овог кредита.
Министар је објаснио и да би Србија да није узела овај зајам морала да се задужује на начин на који то иначе ради на међународном банкарском тржишту.
Крстић је, образлажући Предлог закона о ратификовању зајма између Владе Србије и Фонда за развој Абу Дабија за наводњавање, којим Србија добија 97 милиона долара за наводњавање, истакао да је ово наменски кредит који укључује 14 различитих пројеката.
Према његовим речима, овај зајам је планиран у буџету и његово повлачење је планирано у наредне четири године.
Он је и трећи међународни уговор који посланици ових дана треба да ратификују, "APEX зајам за мала и средња преудзећа III/А" између Републике Србије и Европске инвестиционе банке и Народне банке Србије, оценио као веома повољан.
То је зајам који се администрира преко НБС и комерцијалних банака. Ризик не преузима држава, а користи се за јефтино финансирање предузећа и у том смислу подразумева најповољнији извор финансирања за банке и предузећа, те ефективна каматна стопа по којој се задужују предузећа износи око 3 до 4 процента, објаснио је Крстић.
Министар је указао и на то да је укупан обим средстава 500 милиона евра, односно 150 милиона евра, који ће одмах након ратификације бити стављени на располагање комерцијалним банкама.