|
Фото: Танјуг |
Дачић је након разговора са известиоцем Европског парламента за Србију Јелком Кацином у Београду рекао да су Србији, с обзиром на то да се први пут суочава с тим да тражи помоћ од ЕУ као земља кандидат због природне катастрофе која ју је погодила, потребне консултације о томе којом динамиком и методологијом то треба чинити.
Он је указао на то да ће ЕУ помоћи нашој земљи не само у смислу конкретног одобравања помоћи, већ и у аплицирању и формулисању наших захтева како би процедура била што једноставнија и бржа.
Према његовим речима, Србија би најкасније до августа требало да Европској комисији поднесе захтев који се заснива на процени штете, а уколико она процени да је захтев оправдан послаће га Европском парламенту и Европском савету на разматрање.
Дачић је изразио уверење да ће Европски парламент дати такву сагласност и да ће та помоћ бити најзначајнија коју ће Србија добити у наредном периоду.
Први потпредседник Владе се раније данас у Бриселу састао са комесаром ЕУ за регионалну сарадњу Јоханесом Ханом, чији је долазак у Београд најавио до краја ове недеље.
Кацин, који је дошао у Србију с представницима српских друштава у Словенији, поручио је да Европски парламент никада није био кочница у пружању помоћи, већ да је увек од Европске комисије тражио да определи више средстава и да то учини што брже.
Он је указао на то да средства за помоћ Србији морају да буду обезбеђена и ефикасно коришћена пре формирања новог сазива Европске комисије.
Према његовим речима, и државе чланице Европске уније могу да на билатералној основи пруже помоћ Србији.
Мислим да је катаклизма таквих размера да је потребна и донаторска конференција и да ће се и у том правцу много тога радити, оценио је Кацин.
Он је, такође, пренео саучешће породицама жртава у име председника Словеније Борута Пахора, који идуће недеље долази у посету Србији.
Координатор сакупљања, складиштења и расподеле помоћи из Словеније Никола Тодоровић саопштио је да је у Србију стигло 17 шлепера, уз напомену да се сваки дан средствима за помоћ угроженим грађанима пуне три до четири шлепера.
Тодоровић је нагласио да су се позиву за помоћ Србији одазвали сви држављани Словеније, без обзира на националну припадност.