Београд, 21. мај 2014. године – Министарство унутрашњих послова Владе Републике Србије саопштило је да су на територији Србије до јутрос евакуисане 31.873 особе са угрожених подручја, на чијем су спасавању била ангажована 3.564 ватрогасца-спасиоца.
|
Борба са водом у Сремској Рачи |
Фото: Танјуг |
У саопштењу се наводи да је поплављено 2.260 објеката, угрожена су 1.763 објекта, док је у акцијама помоћи угроженом становништву било ангажовано 847 возила, 429 пумпи и 141 чамац.
Најугроженије општине на територији града Београда од последица поплавног таласа су Обреновац, Умка и Лазаревац, док је у Браничевском округу највише погођен Костолац.
У Мачванском округу угрожени су Шабац, Мали Зворник, Крупањ, Лозница, Љубовија, Владимирци, Коцељева и Богатић, а у Сремском округу Сремска Митровица и Шид.
Општине Свилајнац, Ћуприја, Параћин и Рековац, које припадају Поморавском округу, биле су најугроженије од последица поплавног таласа, као и Ваљево, Уб, Лајковац, Љиг, Осечина и Мионица из Колубарског округа.
У Моравичком округу угружени су Чачак, Лучани и Горњи Милановац, у Шумадијском округу општине Рача, Кнић и Топола, као и Краљево из Рашког округа.
Оперативни штаб Сектора за ванредне ситуације координира активности надлежних органа на евакуацији угроженог становништва, пријему међународне помоћи, као и пратњу специјализованих тимова од граничних прелаза до места одређених за пружање помоћи.
Хеликоптерска јединица МУП-а обавила је у току јучерашњег дана летове од 7.20 часова, превезла 10 особа и урадила извиђање стања читавог тока реке Саве, Колубаре и Тамнаве и поплављених подручја.
Припадници страних хеликоптерских јединица превезли су осам тона медицинског материјала, лекова, хране и воде за пиће и омогућили лекарским особама рад на неприступачном терену.
На евакуацији и пружању помоћи угроженом становништву ангажована је комплетна јединица ПТЈ, Жандармерије, САЈ-а, 2.400 припадника Саобраћајне полиције, 60 припадника Управе за везу и крипто-заштиту, 1.085 полицијских службеника опште надлежности и 998 припадника цивилне заштите.
Српским спасиоцима на терену помажу и тимови из Русије, Словеније, Бугарске, Чешке, Немачке, Аустрије, Француске, Мађарске, Македоније, Црне Горе, Данске, Немачке, Словеније и Румуније са опремом за спасавање угрожених грађана и испумпавање воде пумпама великог и средњег капацитета.