|
Фото: Танјуг |
Реч је о градовима Ваљево, Шабац, Лозница, Чачак и Зајечар и општинама Осечина, Коцељева, Лајковац, Уб, Љиг, Горњи Милановац, Мали Зворник, Пожега, Владимирци, Косјерић и Обреновац и на територији општине Лучани и Мионица од 18. априла.
Најкритичнија ситуација је на територији Колубарског, Мачванског и Моравичког округа јер је дошло до великог пораста водостаја и изливања река Колубаре (Ваљево), Јадра (Осечина и Лозница), Тамнаве (Коцељева), Деспотовице (Горњи Милановац), Чемернице (Чачак) и Баричке (Обреновац).
Сектор за ванредне ситуације ангажовао је све расположиве снаге на заштити и спасавању.
Припадници ватрогасно-спасилачких јединица евакуисали су 274 особе, евакуисано је и становништво из више од 100 домаћинстава у Љубовији, а у Чачку (Прељина и Коњевици) из приближно 160 домаћинстава.
У Осечини је 100 људи смештено у основној школи, где име је обезбеђена храна, а у Умчарима, општина Гроцка, у старачком дому 24 особе са приземља су премештене на више спратове.
У току су активности на евакуацији око 100 домаћинстава у Ваљеву из угрожених делова „Илиџа“ и „Колубара 1“.
У Лозници је евакуисано 11 људи, угрожених од реке Штире, у Аранђеловцу (насеље Даросава) 16 особа, у Обреновцу 23, а у Лазаревцу 22 особе.
На спасавању, евакуацији и збрињавању угрожених тренутно су ангажовани сви тимови за спасавање и рад на води Сектора за ванредне ситуације, 498 припадника ватрогасно-спасилачких јединица, 100 припадника Жандармерије и припадници полицијских управа на угроженим подручјима, 100 возила, 43 пумпе и 23 чамца.
|
Фото: Танјуг |
Такође, ангажовано је 180 припадника Војска Србије, са два чамца и три пумпе, на територији Шапца, Ваљева, Горњег Милановца, Чачка, Коцељеве и Осечине.
На угрожена подручја допремљене се мобилне бране - 1.000 метара и пумпе за црпљење воде из Српско-руског хуманитарног центра из Ниша.
Штабови за ванредне ситуације су у сталном заседању и предузимају се мере на заштити и спасавању.
Донете су одлуке о томе да основне и средње школе у угроженим подручјима не раде 15. и 16. маја, при чему су ангажовани сви расположиви капацитети јавних предузећа и органи локалне самоуправе.
На подручјима угроженим поплавама у прекиду је већи број путних праваца.
Због великог одрона на Ибарској магистрали, деоница Љиг– Рудник, код места Заграђе, дошло је до потпуне обуставе саобраћаја.
У току ноћи у прекиду је био железнички саобраћај на прузи Београд–Ниш, на деоници Милошево–Брза, у Багрдану, услед изливања Милошевског и Грабовачког потока.
Превоз путника организован је аутобусима, а саобраћај је успостављен у 5.30 часова, наводи се у саопштењу.
Општине које су прогласиле ванредну ситуацију (графички приказ).