Београд, 14. мај 2014. године – Министарство унутрашњих послова Владе Републике Србије саопштило је да су полицијски службеници Управе криминалистичке полиције, по налогу Тужилаштва за организовани криминал у Београду, у паралелној полицијској истрази вођеној са Националним истражним бироом Мађарске, након вишемесечне размене оперативних података и доказа, ухапсили десет особа.
У саопштењу се наводи да су, у сарадњи са Управом граничне полиције, полицијским службеницима подручних полицијских управа у Суботици, Новом Саду, Београду, Кикинди и Сомбору, ухапшени В. Т. (1987), С. М (1988), С. Н. (1986), М. С. (1992), Т. М. (1992) Т. С. (1990) и Г. А. (1976), сви из Суботице, као и Б. Г. (1982) из Кањиже, К. В. (1961) из Богојева и Б. Д. (1976), држављанин Републике Хрватске, из Осијека.
Ова лица су лишена слободе због постојања основане сумње да су од јануара ове године до средине маја као организована криминална група извршили кривично дело недозвољен прелаз државне границе и кријумчарење људи.
Осумњичени В. Т. је на територији Суботице организовао криминалну групу у циљу вршења кривичног дела недозвољен прелазак државне границе и кријумчарење људи.
Том приликом су са подручја Србије на подручје Мађарске и других земаља ЕУ кријумчарени илегални мигранти, држављани Пакистана, Сирије и Авганистана.
В. Т је током вршења ових криминалних активности остваривао нелегалну финансијску корист у износу од 200 до 1.000 евра по илегалном мигранту у зависности од његове дестинације, док су остали припадници организоване криминалне групе узимали од 50 до 200 евра по једном мигранту или по једној тури.
Осумњичени су на овакав начин, у оквиру плана деловања организоване криминалне групе, са умишљајем и заједнички, у намери да себи прибаве финансијску корист у виду новчане надокнаде, омогућили за више од 90 миграната недозвољен прелазак границе Србије у Мађарску, као и недозвољен боравак у Србији и недозвољен транзит кроз њу.
У сарадњи са полицијским службеницима Мађарске, до сада је три пута пресечен ланац кријумчарења људи који је водио кроз Мађарску, при чему је том приликом спречено да 49 ирегуларних миграната буде пребачено у неку од земаља западне Европе, а најчешће у Аустрију и Италију, додаје се у саопштењу.