Београд, 12. мај 2014. године – Председник Владе Републике Србије Александар Вучић изјавио је данас да је са представницима више од 50 страних инвеститора у нашој земљи разговарао о олакшицама за улагаче, као и о стварању бољег привредног амбијента.
Вучић је на конференцији за новинаре, након састанака са представницима банкарског сектора, страних компанија и грађевинских фирми, истакао да је у разговору са представницима највећих страних инвеститора у Србији постигнут договор да држава даје гаранције за извођење инфраструктурних радова.
Председник Владе је нагласио да ће то инвеститорима пружити сигурност да ће држава обезбедити изградњу инфраструктуре за њихове пројекте.
Он је навео да је у разговору са представницима банака договорено да банке од државе добију 60 милиона евра како би пласирале 1,2 милијарде евра субвенционисаних кредита за привреду, и изразио наду да ће само десет одсто тог новца отићи у рефинансирање већ постојећих кредита.
Такође, како је додао, са представницима тог сектора уговорени су детаљи о исплати субвенционисаних кредита који не треба да омогуће само повећање ликвидности домаћих предузећа, већ и финансијску релаксацију.
Реализација пакета економских мера коштаће ове године буџет Србије између 150 и 200 милиона евра, не рачунајући 60 милиона евра за субвенционисане кредите, објаснио је Вучић.
Он је навео да ће тај трошак делом бити надокнађен кроз смањење сиве економије, од чега се у овој години очекује додатних 100 милиона евра прихода за буџет, уз напомену да је план да до 2017. године приходи буду између 500 и 700 милиона евра.
Председник Владе је истакао да се са представницима банкарског сектора договорио о одобравању субвенционисаних кредита за привреду, са грејс периодом од шест месеци и роком отплате од годину дана.
Према његовим речима, то ће бити динарски кредити са каматном стопом између 5 и 5,9 одсто на годишњем нивоу.
Вучић је рекао да је на састанку са више од 40 представника грађевинских фирми у Србији истакнуто да ће држава помоћи том сектору у складу са својим могућностима, уз напомену да ће стање у тој индустрији морати да се мења.