|
Фото: Фонет |
Селаковић је, образлажући у Скупштини Србије овај документ, истакао да је Влада припремила измене које би требало да ступе на снагу пре 14. маја, будући да тада ступа на снагу одлука Уставног суда којом повериоци стичу право на наплату потраживања у овим фирмама.
Предложеним законским решењем, како је објаснио, ствара се могућност да се кроз приватизацију или стратешка партнерства очувају она радна места која имају тржишну песпективу.
Процена је да за велики број ових предузећа постоје заинтересовани инвеститори који неће улагали у њих уколико не дође до измене Закона о приватизацији, указао је министар.
Он је нагласио да се кроз Предлог овог закона штити равноправан положај свих поверилаца у фирмама у рестурктурирању.
С обзиром на то да 14. маја почиње да важи одлука Уставног суда којом ће свим повериоцима бити омогућено да наплате своја потраживања, Селаковић је упозорио на то да ће, уколико се до тада не усвоји нови закон, само део поверилаца наплатити ова потраживања.
Самим тим, како је додао, стекла би се опасност да неки повериоци туже државу Европском суду у Стразбуру за људска права који би обавезао Србију на исплату накнаде штете.
Министар је објаснио да је новим законом предвиђено да одмах након његовог усвајања повериоци своје захтеве за наплату потраживања поднесу Агенцији за приватизацију у року од 30 дана.
Агенција за приватизацију је у року од 90 дана дужна да евидентира све захтеве и достави повериоцима предлог за намиривање потраживања, након чега се по протеку рока од 30 дана могу наставити поступци извршења уколико повериоци имају интерес за такав начин намирења потраживања, навео је он.
Селаковић је рекао је да је Предлог закона о изменама Закона о приватизацији у складу са Уставом, с обзиром на то да се њиме ни на који начин не задире у суштину одлуке Уставног суда.