Београд, 10. април 2014. године – Први потпредседник Владе Републике Србије Александар Вучић оценио је данас да је пред Србијом тежак пут, али да наша земља има сигурну будућност јер је све у њеним рукама, и указао на значај пријатељства и сарадње са Немачком.
 |
Фото: Танјуг |
Вучић је на свечаности поводом отварања Удружења "Форум Србија–Немачка" истакао да ће Србија испуњавати своје тешке спољнополитичке, али и унутрашње обавезе, као и да ће спроводити озбиљне реформе да би се ослободила наслеђа социјалистичког самоуправљања и постала модерна земља тржишне економије.
Ту нећемо правити компромисе, нагласио је први потпредседник Владе и поновио да је све у рукама Србије и да све зависи од нашег рада, спремности на промене и марљивости.
Он је изразио уверење да ће наша земља у том случају, уколико се буде понашала одговорно и озбиљно, имати подршку и бившег канцелара Савезне Републике Немачке Герхарда Шредера, и садашњег канцелара Ангеле Меркел, као и државе Немачке и немачког народа.
Шредер је оценио да је жеља Владе Србије да Србија постане чланица ЕУ до 2020. године реално остварива јер полази од тога да је Србија, уз све тешкоће које ће је пратити на том путу, спремна да иде путем реформи.
Европско уједињење без земаља западног Балкана није потпуно. Почетак преговора ЕУ и Србије био је историјски тренутак не само за Србију, већ и за Европу, поручио је бивши канцелар Немачке.
Он је рекао да је то и очекивање које су грађани испољили на парламентарним изборима 16. марта, уз оцену да је добар сигнал то што ће се у новом сазиву парламента наћи само странке које желе чланство у ЕУ.
Будућност Србије је у ЕУ и то не одговара само жељама грађана Србије данас, већ и њеној историји и менталитету, нагласио је Шредер и подсетио на то да је то била и визија убијеног премијера Зорана Ђинђића.
Он је изразио задовољство због тога што има прилику да присуствује свечаности поводом почетка рада овог удружења, с обзиром на то да придаје велики значај побољшању српско-немачких односа, што је важно и за даљи развој Европе.
Ништа није тако добро да не може бити унапређено. Зато се надам да ће иначе блиски односи двеју земаља овим форумом бити додатно интензивирани, поручио је Шредер.
Значај Удружења „Форум Србија–Немачка“, како је оценио, потврђује и чињеница да су почасни чланови први потпредседник Владе Србије Александар Вучић и координатор Владе СР Немачке за Русију и источне земље Гернот Ерлер.
Према његовим речима, Србија је за Немачку кључна земља на Балкану, а актуелна Влада Србије је суштински поправила односе са свим државама у региону, посебно са Хрватском и БиХ, што је заслуга и првог потпредседника Вучића.
Шредер је указао на то да је бриселски споразум између Београда и Приштине о нормализацији односа био не само важан корак за Србију, већ и значајан корак ка стварању још веће стабилности на Балкану.
Он је напоменуо да на том плану преостаје још доста посла, и изразио уверење да ће нова влада то успешно обавити.
Шредер је нагласио да мора бити јасно да приступање Србије и земаља Балкана ЕУ није само у интересу тих земаља, већ и Уније, као и у интересу Немачке.
ЕУ и Немачка желе политички стабилан и економски просперитетан Балкан. Немачка је била и остаје одговоран патнер за Србију на путу ка ЕУ, што значи да ће Берлин подржати Србију на њеном путу ка Европи и то не само речима, већ и делима, поручио је бивши немачки канцелар.
Он је истакао да је Немачка то и доказала, и подсетио на то да је та земља од 2000. године, као билатералну помоћ, ставила Србији на располагање више од 1,6 милијарди евра, што је више него што је дала било која држава, и додао да та помоћ мора бити настављена јер је Србији и даље потребна подршка.
За будућност су, како је оценио, веома важне две ствари, од којих је прва почетак преговора Србије са ЕУ, што ће уверити многе инвеститоре у то да је важно улагати у Србију, док је друга јасно изнета жеља будуће владе Србије да се покрену далекосежне реформе, које треба да имају подршку грађана.
Шредер је указао на то да Удружење "Форум Србија–Немачка" може допринети пружању подршке путу којим жели да иде нова влада, као и томе да се учесници цивилног друштва чешће срећу и помажу.
Такође, како је додао, позитиван ефекат може бити и то да све више европских и немачких предузећа препозна да се, због одличног стандарда образовања младих у Србији, исплати инвестирати у њену бољу будућност.
Први потпредседник Владе Србије Александар Вучић и бивши немачки канцелар Герхард Шредер разговарали су у просторијама Удружења "Форум Србија–Немачка" пре његовог свечаног отварања о унапређењу сарадње и свеукупних односа двеју земаља.