Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > У плану успостављање дигиталне библиотеке Србије

У плану успостављање дигиталне библиотеке Србије

Београд, 7. април 2014. године – Министар просвете, науке и технолошког развоја у Влади Републике Србије Томислав Јовановић изјавио је данас да је успостављање дигиталне библиотеке Србије један од приоритета државе у области образовања, науке и културе.

Јовановић је на отварању дводневне научне конференције "Дигиталне библиотеке и дигитални архиви" објаснио да се дигитализацијом обезбеђује очување нашег вредног културног и научног наслеђа, као и могућност да оно буде видљиво и за друге народе широм света.

Он је указао на то да се одржавањем овог скупа, чији су домаћини Филолошки факултет у Београду и Филозофски факултет у Новом Саду, као и библиотеке оба универзитета, пружа велики допринос будућем развоју друштва.

Чување наше националне баштине и њено превођење у трајан и неуништив облик јесте потврда способности ових образовних институција не само да прихвате савремене технологије, већ и да свету представе наше вредности и традицију, поручио је министар.

У том процесу, како је нагласио, веома је важно да се сачува ћирилица као један од најбитнијих елемената нашег националног идентитета, уз истовремено поштовање мултикултуралности и мултијезичности.

Декан Филолошког факултета у Београду Александра Вранеш навела је да је на институцијама образовања, науке и културе озбиљна одговорност у смислу обезбеђивања ресурса за истраживање, а самим тим и за развијање будуће дигиталне библиотеке Србије.

Вранеш је објаснила да пре тога треба донети стратегију дигитализације и дефинисати техничке стандарде неопходне за реализацију овог пројекта.
Она је подсетила на то да академској заједници велику подршку пружају министарства спољне и унутрашње трговине и телекомуникација, културе и информисања, као и просвете, науке и технолошког развоја.

Државни секретар Министарства спољне и унутрашње трговине и телекомуникација Стефан Лазаревић указао је на то да је у 21. веку без примене нових технологија немогуће замислити развој било ког сегмента друштва – од економије и привреде, до реформе јавног сектора.

Лазаревић је навео да су за ресорно министарство на овом скупу од посебног интереса теме везане за коришћење информационих технологија у образовању, могућности ширења приступа дигиталним садржајима, као и заштита безбедности на интернету.

Директор Универзитетске библиотеке "Светозар Марковић" Александар Јерков подсетио је на то да је поводом Дана студената – 4. априла у тој институцији почела да ради "Мала простонародна дигитална читаоница", која засад има само 10 места, али се планира њено проширење.

На конференцији у Београду и Новом Саду учествоваће више од 60 предавача из земље и иностранства, а намера организатора јесте да повежу најпознатије и најутицајније стручњаке из ових области и да успоставе дијалог учесника скупа и шире јавности.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs