Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Светски дан здравља посвећен сузбијању векторских болести

Светски дан здравља посвећен сузбијању векторских болести

Београд, 7. април 2014. године – Директор Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" Драган Илић указао је данас на важност превенције заразе и сузбијања векторских заразних болести чији су преносиоци комарци, крпељи и пешчане мушице.

Илић је на конференцији за новинаре посвећеној Светском дану здравља истакао да је овогодишња кампања Светске здравствене организације (СЗО) посвећена векторским заразним болестима и да се обележава под слоганом "Мали убод, велика опасност".

Он је упозорио на то да векторске заразне болести, међу којима је најсмртоноснија маларија, представљају све већу претњу и развијеним регионима, какав је Европа.

У прошлости су те болести биле карактеристичне за сиромашне, тропске делове света, али су данас, због глобализације трговине и путовања, као и услед климатских промена, све присутније у Европи, и у самој Србији, објаснио је Илић.

Према његовим речима, иако у нашој земљи не постоји аутохтона маларија, могуће је да се у будућности појави уколико не буду предузете адекватне мере на сузбијању преносилаца те болести.

Он је навео да векторске заразне болести, међу којима су у Србији најчешће лајмска болест, грозница западног Нила, импортована маларија и кожна лајшманијаза, чине приближно 0,4 одсто укупног оптерећења заразним болестима.

Током летње сезоне 2013. године, како је подсетио, регистрована су 303 случаја грознице западног Нила, при чему је клиничка слика менингитиса или енцефалитиса утврђена код 243 оболеле особе, док је смртни исход забележен код 35 особа, углавном старијих од 50 година, које су патиле од неког хроничног обољења.

Илић је подсетио на то да су током прошле године локалне самоуправе добиле препоруку од Министарства здравља да током зиме униште станишта и ларве комараца, али да је то учинио мали број њих.

Такође, како је додао, при Институту за јавно здравље Србије формиран је мултисекторски тим који ће током летње сезоне бити у сталном заседању како би се обезбедила адекватна реакција на појаву векторских заразних болести.

Он је указао на то да је у Србији током прошле године регистровано укупно 1.255 случајева обољења од векторских заразних болести, чији су преносиоци комарци, крпељи и пешчане мушице.

Шеф Канцеларије Светске здравствене организације у Србији Миљана Грбић подсетила је на то да је више од половине светске популације изложено векторским болестима, при чему од маларије годишње умре 1,2 милиона људи.

Грбић је навела да је, према проценама СЗО, више од 2,5 милијарди људи под ризиком да оболи од денге, док 1,3 милиона људи годишње оболи од лајшманијазе.

Светски дана здравља обележава се сваке године 7. априла, на годишњицу оснивања СЗО 1948. године.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs