Београд, 7. април 2014. године – Директор Канцеларије за људска и мањинска права Владе Републике Србије Сузана Пауновић оценила је данас да је последњих година доста тога учињено на плану побољшања положаја ромске заједнице, али и упозорила на то да су Роми и даље најдискриминисанија друштвена група у Србији.
|
Фото: Фонет |
Пауновић је на конференцији за новинаре поводом Светског дана Рома – 8. априла истакла да је формирана експертска радна група за израду нове стратегије за унапређење положаја Рома, чије се усвајање очекује наредне године, уз подсећање на то да је важећа стратегија донета 2009. године.
Она је саопштила да подаци локалних самоуправа показују да је у 166 општина у Србији регистровано 750 ромских насеља, при чему само 90 локалних самоуправа има припремљене локалне акционе планове за инклузију Рома.
Према подацима из 2013. године, како је додала, процењује се да у Србији живи 255.000 Рома, што је за 100.000 више у односу на попис из 2011. године.
Повереник за заштиту равноправности Невена Петрушић указала је на то да је дискриминација Рома најизраженија у области запошљавања, образовања, здравствене заштите и становања.
Петрушић је објаснила да је најбољи показатељ тог стања чињеница да је од свих притужби које пристижу Канцеларији повереника по различитим основама највише оних које се односе на дискриминацију Рома по основу националне припадности.
Она је оценила да је број притужби мали у односу на то колико је стварно дискриминација присутна, што говори о недовољној информисаности ромске заједнице о правним механизмима који су им на располагању када је реч о дискриминацији.
Државни секретар Министарства унутрашњих послова Владимир Божовић рекао је да је стање ромске заједнице у Србији боље у односу на претходне године, али и да је неопходно још много тога урадити како би се Роми у потпуности укључили у друштво.
Божовић је поновио да су Уставом и законима свима у Србији загарантована једнака права и слободе, и истакао да МУП пружа једнаку безбедносну заштиту свим грађанима и заједницама.
Према његовим речима, од јануара 2013. до фебруара 2014. године регистрован је 31 инцидент усмерен према Ромима, од којих је 16 било физичке природе, осам вербалних, пет се односило на исписивање графита, док је у два инцидента оштећена имовина припадника ове заједнице.
Конференцију, као и серију панела на тему инклузије Рома, организовали су Канцеларија за људска и мањинска права и Национални савет ромске националне мањине, уз подршку Мисије ОЕБС-а у Србији.