Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > У наредној деценији 10 милијарди евра за екологију

У наредној деценији 10 милијарди евра за екологију

Београд, 7. април 2014. године – Министар енергетике, развоја и заштите животне средине у Влади Републике Србије Зорана Михајловић изразила је очекивање да ће ова година у енергетском сектору у Србији бити у знаку инвестиција и реформисања јавних предузећа.

Зорана Михајловић
Михајловић је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Данас" указала на то да је планирано да се у наредних десет година у област животне средине уложи приближно 10 милијарди евра.

Она је нагласила да већ у септембру почиње скрининг за Поглавље 27, које се односи на екологију, и поручила да је Влада изузетно посвећена заштити животне средине и опредељена да иде ка одрживом развоју и „зеленој економији“.

Када је реч о новим инвестицијама у области енергетике, Михајловић је подсетила на то да је крајем 2013. године потписан уговор за изградњу трећег блока у термоелектрани Костолац Б, где је планирано да радови почну до краја ове године.

Према њеним речима, ускоро би требало да буду окончани и преговори са конзорцијумом заинтересованим за изградњу новог блока у Термоелектрани-топлани Нови Сад.

Она је објаснила да Министарство већ дуже време преговара са инвеститорима који желе да улажу у термоелектрану Штаваљ са припадајућим рудником, као и у реверзибилну хидроелектрану Бистрица.

У области обновљивих извора, како је подсетила, у прошлој години је потписано више од 200 меморандума за изградњу мини-хидроелектрана, док је у марту завршен и други јавни позив за изградњу мини-хидроелектрана на 143 локације.

Михајловић је изразила очекивање да ће у гасном сектору бити настављена реализација пројеката "Јужни ток" и гасовода Ниш–Димитровград, и додала да је у плану и расписивање тендера за управљање отпадом на депонији у Винчи и изградња фабрике за рециклажу.

Један од приоритета енергетског сектора у Србији јесте давање концесије за алексиначке уљне шкриљаце, за које је, између осталих, заинтересована и Естонија, навела је она.

Према њеној оцени, ова улагања директно ће утицати на привредни раст Србије, с обзиром на то да је потребно одређено време да се инвестиције у енергетском и рударском сектору покрену.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs