Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Расветлити нападе на српске породице на Космету

Расветлити нападе на српске породице на Космету

Косовска Митровица, 29. март 2014. године – Министар без портфеља у Влади Републике Србије задужен за Косово и Метохију Александар Вулин изјавио је данас да ће на предстојећој рунди дијалога са Приштином у Бриселу бити отворено и питање предлога закона о изборима на Косову.

Фото: Танјуг

Вулин, који је у Косовској Митровици посетио породицу Вучетић, чија су деца Милица и Боривоје повређена пре годину дана када је на њихов стан у насељу Бошњачка махала бачена бомба, истакао је да гласање са одговарајућим српским документима не може бити доведено у питање.

Министар је рекао да међународна заједница подржава право Срба да гласају са својим документима и право на резервисана места у скупштини, уз оцену да сама идеја да се укине то право говори о томе да би неко волео да легализује резултате етничког чишћења.

То није могуће, поновио је Вулин и подсетио на то да је 200.000 Срба напустило Косово и Метохију, и то не из економских разлога, већ зато што су се плашили за своју безбедност и зато што за њих није било места на Косову.

Ако хоћемо да градимо међусобно поверење, онда морамо рећи да су ти људи отишли зато што су били отерани и да желимо да их видимо како се враћају, а учешће на изборима јесте добар начин да се то постигне, поручио је он.

Избори без Срба на Косову тешко могу да буду легитимни, нагласио је министар и напоменуо да је бриселски споразум статусно неутралан, што значи да гласање са одговарајућим српским документима не може бити доведено у питање, јер би све остало било прејудицирање коначног решења.

Према његовим речима, о томе ће се разговарати на наредној рунди дијалога у Бриселу, а Влада Србије ће чврсто говорити у том правцу и бити на том становишту.

Оно што је најважније, како је истакао, јесте више него јасна једногласна реакција Срба у свим општинама где чине већину, али и уопште на Косову и Метохији, да им нико не може смањивати права, поручио је Вулин.

Министар је у разговору са члановима породице Вучетић истакао да инсистира на томе да напад на њих, као и остали напади на Србе у северном делу Митровице, буду расветљени.

Тражим од међународне заједнице да изађе са јасним информацијама за јавност о томе шта се десило пре годину дана, ко је извршио напад, ко је за њега одговоран, као и шта је предузето да кривци буду кажњени.

Док се то не буде десило, док не будемо знали ко врши насиље, ко је бацио бомбу на деветогодишњу девојчицу и трогодишњег дечака, нећемо моћи да кажемо да живимо у уређеном систему и у цивилизованом друштву, закључио је Вулин.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs