Врање, 1. март 2014. године – Први потпредседник Владе Републике Србије Александар Вучић изјавио је данас да је руска компанија "Дело", која је високо позиционирана у својој земљи и са којом "Симпо" преговара већ годину дана, потенцијални стратешки партнер те компаније из Врања.
 |
Фото: Танјуг |
Вучић је током посете фабрици "Симпо" у Врању изјавио да држава неће инсистирати на преузимању те компаније и увођењу стечаја, већ да су при крају преговори о налажењу стратешког партнера, који ће својим улагањима одржати производњу.
Он је указао на то да се са компанијом "Дело" преговара већ годину дана, и додао да се у последња четири месеца у те преговоре укључила и Влада Србије.
Први потпредседник Владе најавио је да би у мају ове године могао поново да посети Врање и "Симпо" у друштву заменика председника Владе Руске Федерације Дмитрија Рогозина.
Гледаћемо да "Симпо" што пре стане на здраве ноге и да се опорави, а од потенцијалног улагача тражимо једну ствар, а то је да се не смањује број запослених, у чему ће држава помоћи отписом својих потраживања и посебним подстицајима, истакао је Вучић.
Он је потврдио и да ће читав Пчињски округ бити један од пет округа у Србији који ће због високе стопе незапослености, ниских примања и великог броја предузећа у реструктурирању, бити предмет посебне пажње Владе Србије.
На челу тима који ће бавити тим округом, како је додао, биће министар финансија Лазар Крстић.
Вучић је потврдио да је руска компанија "Дело" прихватила услов да се број запослених у "Симпу" не смањује, и поновио да је најбоље решење за компанију у Врању да се унапреди производња и ради на томе да се сачувају радна места.
Према његовим речима, држава је већ помогла "Симпу" тако што су радници добили децембарску плату, али не и октобарску и новембарску, при чему ће и проблем здравствених књижица бити решен у најкраћем року.
Вучић је данас посетио и Памучни комбинат „Јумко“ у Врању, и том приликом најавио да ће до краја марта бити направљен план и програм за решавање проблема те врањске фабрике текстила, чији су запослени у штрајку.
Он је указао на то да држава не може два пута давати новац - најпре за отпремнине, а потом за подстицаје за запошљавање, и истакао да запослени у "Јумку" треба да се определе за то да ли желе социјални програм и отпремнине, или помоћ државе у покретању производње у фабрици.
Најбоље је, како је оценио, да се сачувају радна места за 1.200 људи и исплате отпремнине за 350 до 400 радника који су пред пензијом, а да држава након тога помогне производњу.
Он је подсетио на то да је Влада на јучерашњој седници решила питање овере здравствених књижица радника "Јумка", и најавио да ће представници тог комбината за неколико дана разговарати са представницима Министарства финансија у Београду, када би требало да изнесу јасне податке о томе колико радника жели отпремнину.
Вучић је упутио молбу радницима да имају поверења у државу да ће се пронаћи решење за "Јумко", као што је то учињено и у
случају ФАП-а, и поред тога што то неће бити лако.