Београд, 30. јануар 2014. године – Први потпредседник Владе Републике Србије Александар Вучић поручио је данас да ће Влада Србије наставити да припрема свеобухватне реформе, и најавио да би пакет важних економских закона требало да буде усвојен до 30. јуна.
Вучић је на конференцији за новинаре у Влади Србије саопштио да ће сутра почети формирање радних група за законе о раду, приватизацији и стечају, уз оцену да ови закони морају бити усвојени најкасније до поменутог датума, што је предуслов за завршетак најтежих економских реформи.
Он је рекао да ће сутра, заједно са потпредседником Владе и министром спољне и унутрашње трговине и телекомуникација Расимом Љајићем, разговарати са представницима синдиката о Закону о раду.
Први потпредседник Владе је изразио очекивање да ће ти разговори уродити плодом бар у једном смислу, који би подразумевао да Влада, послодавци и синдикати пронађу заједнички именитељ.
Влада ће, како је навео, поред пакета економских реформи извршити и припреме за реформу школства, односно увести оцене рада, у оквиру чега ће први пут увести оцењивање и наставника, и школа.
Према његовим речима, ове оцене биће јавно објављиване како би сви родитељи били упознати са радом школа.
Вучић је најавио и израду приоритетног националног плана како би се тачно утврдили важност одређених пројеката, али и обавезе локалних самоуправа и инвеститора.
Он је указао на то да ће Влада припремити и реформе инвестиционог капитала, као и реформу плаћања у јавном сектору, с обзиром на то да запослени у различитим институцијама примају различите накнаде за исти посао.
Први потпредседник Владе је саопштио и да ће Међународни монетарни фонд (ММФ) тражити од Србије уштеде у буџету од приближно 400 милиона евра, односно да буџетски дефицит буде смањен за 0,5 до један одсто бруто домаћег производа.
Кључни услов ММФ-а за постизање аранжмана из предострожности биће тај да нађемо начин да уштедимо наведену суму, истакао је Вучић и поновио да ће тај споразум значити сигурност за даља улагања у Србији, као и основ за уговарање кредита са Светском банком до краја априла.
Мисија ММФ-а посетиће Београд 26. фебруара, а разговори са представницима Владе Србије о новом аранжману трајаће до 13. марта, додао је први потпредседник Владе.
Он је саопштио и да министар финансија Лазар Крстић данас у Абу Дабију води преговоре о кредиту за Србију у износу од приближно три милијарде евра, уз напомену да се постизање договора о томе очекује ускоро.
Србија ће, како је објаснио, једним делом тог зајма од Уједињених Арапских Емирата (УАЕ) заменити раније узете неповољне кредите, на које годишња камата износи од 7,5 до 8 одсто.
Према његовим речима, кредит од УАЕ имаће најнижу каматну стопу, грејс период од пет година, и рок отплате од 20 година.
Вучић је, говорећи о ситуацији на Косову и Метохији, оценио да је за међусобно поверење, стабилност и мир у јужној покрајини веома значајно да Оливер Ивановић буде пуштен на слободу.
Он је потврдио да је високом представнику ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон упутио писмо са захтевом да посредује у решавању овог проблема.
Према његовим речима, захтев је упућен на ту адресу с обзиром на то да је управо Ештон заслужна за постизање бриселског споразума, као и имајући у виду њен допринос успостављању већег поверења између Србије и ЕУ.
Влада, како је истакао,тражи да се што пре изађе са оптужницом против Ивановића како би се установило које му се кривично дело ставља на терет.
Вучић је упутио питање како је могуће да се неко наводно терети за нешто што се догодило пре 14 година и да буде ухапшен у предвечерје избора, с обзиром на то да је Ивановић био доступан свих тих година и као посланик у приштинским институцијама, и као грађанин Косовске Митровице.
Он је поновио да су мир, стабилност и међусобно поверење на Космету изузетно важни и да је управо због тога неопходно да Ивановић буде пуштен на слободу, јер ће Срби у покрајини, у супротном, изгубити поверење у институције које треба да им гарантују сигурност и опстанак.